Spor öncesi seks performansı düşürüyor mu?

Salı, 24 Mart 2015 10:02

Spor müsabakaları öncesi yapılan cinsel aktivitelerin sporcuların performanslarında olumsuz bir etki gösterdiği yıllardan beri tartışma konusudur. Dünyada pek çok spor kulübü oyuncularına önemli müsabakalar öncesi cinselliği yasaklıyor. Peki, bu cinsel perhiz durumu gerçekten de oyuncuların maç sırasındaki performanslarına olumlu etki gösteriyor mu?

Öncelikle şunu söylemeliyim ki testosteron spor performansı ile yakından ilişkili bir hormondur. Egzersiz şiddeti, sıklığı ve süresi testosteron seviyeleri üzerinde etkili bir faktördür. Aktivite seviyesi arttıkça testosteron seviyesi de yükselir. Sağlıklı bir kilo aralığı da testosteron üretimini olumlu etkiler.

Hatırlayacak olursak Muhammed Ali’nin büyük maçlarında haftalar öncesinden itibaren cinsellikten uzak kaldığı biliniyor, hatta ünlü filozof Platon olimpiyatlarda yarışacak atletlere cinsellikten uzak durmalarını önermiş. Bir zamanlar 5 bin metre koşuda dünya birincisi olan Amerikalı Marty Liquori’nin sözleri de dikkat çekici: “Cinsellik sizi mutlu eder ve mutlu insanlar 3.47 mil koşamaz!” Ülkemizde ise Yılmaz Vural’ın, “Perşembeden Pazara seks orucu” önerisi  sözleri hala akıllarda….  Tabi Yılmaz hoca bunu söylerken muhtemelen isin sadece seks ile sınırlı kalmayacağını bildiği için böyle konuşmuştur. Çünkü gece hayatı, eğlence, seks derken bu tip profesyonel sporcularda performans olarak düşüş normaldir.

Bunun aksine bir görüş ise Brezilyalı nam-ı değer R9 lakaplı Ronaldo’nun seks hayatı ve başarıları hala aklımızdadır. Ronaldo her maç öncesi seks yaptığını göğsünü gere gere söylemişti.

Olaya bilimsel acıdan bakacak olursak; sporcuların maçta performanslarını kaybetmemeleri için maç öncesi seks yapmaları yasaklanadursun, son araştırmalara göre uzmanlar bu durumun her sporcu için uygun olmayabileceği görüşündedir. Sporcuların önemli karşılaşmalardan önce cinsel perhiz uygulamalarını savunan savlar cinselliğin vücuttaki testosteron seviyelerini düşürdüğü teorisine bağlı gibi görünüyor. Seksin, atletlerin enerjisini aldığı, testosteron seviyelerini düşürdüğü, agresifliği azalttığı ve insanları bir yarışmaya giremeyecek kadar mutlu ettiği savları kesinlik kazanmış değilse de birçok koç ve atlet de seksüel aktiviteyi engellemenin maçtaki agresifliği arttırdığı görüşündedir.

Oysa erkeklerde cinselliğin ana tetikleyicisi olan testosteronun cinsel aktivite sonrası düşüş gösterip göstermediği çok da belli değildir. Bazı araştırmalar cinsel ilişki sonrası testosteron seviyelerinde düşüş olduğunu ortaya koyarken diğerleri testosteron seviyelerinin cinsellik sonrası arttığını hatta bir müddet de yüksek kalarak atletik performansı olumlu yönde etkileyebileceğini belirtiyor.

Minnesota’da yapılan bir araştırma cinsel ilişki sonrasındaki birkaç saatte enerji kapasitesinde bir değişiklik olmadığını ortaya koydu. Araştırmacılar spor öncesi cinsel aktivitede bulunan ve bulunmayan sporcuları karşılaştırdıklarında aerobik güç, kalp performansı veya oksijen kullanımı alanlarında hiçbir fark bulamadılar.

Hazırlayan: BARIŞ ÇUNGUROĞLU

Yazının devamı ve Dipnot Tablet’in 209. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play