Spor Hocası Olmanın Kuralları: Ne kadar iyi olduğunuz ilk karşılaşmada fiziksel olarak da gözlenebilmeli

Pazar, 29 Aralık 2013 13:14

Dipnot Tablet yazarı Spor hocası Barış Çunguroğlu yazdı:

Spor Hocası Olmanın Kuralları

Biz hep ders verdiğimiz öğrencilerimize baktık, peki öğrencilerimiz bizleri hayatına sokarken nelere baktı acaba? ’Hiç düşündünüz mü?’ diyerek bu defa da çuvaldızı kendimize batırıyoruz. Spor yaşantımı, insan sağlığına adamış bir eğitmen olarak bu kadar zaman içerisinde birbirinden farklı insan profili gözlemledim. Her birey hem fiziksel, hem psikolojik hem de sosyoekonomik açıdan farklılık gösteriyor. Bu etkenleri göz ardı ederek çalışmalara başlamak eğitmen olarak bir çuval inciri berbat edebilirsiniz anlamını taşıyor. Dikkatli olmak şart.

Öğrencilerimin isteklerinin başında yer alan başlıca konular arasında, antrenmanlarının sonrası kesin sonuç almak isteyenler, yalız başına antrenman yapmayı sevmediklerinden ve başarısız olduklarını düşündükleri için sizi tercih edenler, kontrol altında tutulmak isteyip, size güven duyduğu için çalışmak isteyenler, limitlerini zorlayıp performans arttırmayı isteyenler, psikolojik olarak iyi bir eğitmenle çalışmanın verdiği huzur ile kendini teslim edenler, bazıları da, iyi eğitmen olduğunuz için yakın çevresi ile bu çalışma şeklini prestij olarak görmek isteyenler gibi bir kaç konu başlığı altında toplayabilirim.

İyi bir eğitmen olmak için, kendinize şu soruyu sorun: Ben gerçekten dışarıdan bakıldığında nasıl görünüyorum? Ne kadar iyi olduğunuz ilk karşılaşmada fiziksel olarak da gözlenebilmeli. Fiziğiniz iyi görünüyor ise öğrencinizin sizi tercih etme sebebinin yüzde ellisini kazandınız demektir. Geriye kalan yüzde ellilik kısımda dağılım ise,

Sizin yani “eğitmenin” bilgisi, duruşu, kılığı kıyafeti, sizinle olan iletişimi, yeteneği, tekniği, okuduğu okul ve bilgisi… Bir öğrenci, hocasını seçerken ilk olarak bu dediğim özelliklere bakar.

Dipnot Tablet yazarı Spor hocası Barış Çunguroğlu’nun yazısının devamı Dipnot Tablet dergide.iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZAndroid tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr