Spiderman Homecoming: Yeni Kahraman Yeni Hikaye

Perşembe, 6 Temmuz 2017 17:51

 

Hazırlayan: Irem Koca

Koltuğunuza örümcek ağıyla sabitlenmeye hazır mısınız? Spiderman serisinin yeni filmi Spider-Man: Homecoming’in gösterimine 24 saatten az kaldı. Türkiye’de yarın, (6 Temmuz 2017) vizyona girecek film şimdiden dikkatleri çekmeyi başardı. Marka izlenimlerini ölçen ComScore şirketinin verilerine göre, 345 bin etkileşime ulaşarak sosyal medyada en fazla konuşulan film oldu. Peki ama Marvel’in gözbebeği olan serinin son filmi sinemaseverlere neler vaat ediyor…
o-SPIDERMAN-facebook
“The Amazing Spiderman” adıyla, çizgi romandan beyazperdeye aktarılan orijinal hikayenin üzerinden tam 15 yıl geçti. Peter Parker, şans eseri kazandığı super güçler sayesinde kahraman dönüşen yeni yetme bir bilim kurduydu. Tobey Maguire’ın masum cazibesi ve ondan sonraki Andrew Garfield’in karizması ile hayat bulan karakter izleyiciyi ekrana bağlamayı başarıyordu.

Yeni filmde ise Spiderman’ın süper kahraman kostümünün içinde Tom Holland var. 21 yaşındaki İngiliz oyuncu, kendisinden öncekiler gibi şöhretin tozunu peleriniyle süpürüp gelmediyse de, bu dev yapım ile star olmaya aday bir isim. Üstelik oynadığı karakter için adeta biçilmiş kaftan. Holland’ın Spiderman’i de en az diğerleri kadar genç, pervasız, savunmasız. Ama her zaman iyi ve güçlü.

spider_man_homecoming_DF_10483_r_rgb.0

Aslında yeni Spiderman ile geçen sene bir başka Marvel yapımı olan Captain America: Civil War filmindeki performansıyla tanışmıştık. Peter Parker o filmde, Avengers (Yenilmezler) ekibiyle hayatının macerasını yaşamış, Tony Stark ile ile bir usta-çırak ilişkisi tutturmuştu.

İşte Peter’ın bu heyecanlı hikayesi Spiderman Homecoming’de de kaldığı yerden devam ediyor. Queens’e May halasının evine dönen Peter, bir yandan örümcek adam olmaya alışırken, diğer yandan da kötülüğe karşı savaşında sevdiklerini korumanın mücadelesini veriyor.

8707f9284640bf109e27568e1f4f2ed8e65bb1bd90ae4618a7e64859099a3744_3918796

 

Spiderman ve Yenilmezler’in bu ittifakı karşısında ise Spiderman’in klasik düşmanı Vulture yani Adrian Toomes var… Vulture karakterini yeni filmde Hollywood’un efsane oyuncularından Michael Keaton canlandırıyor. Keaton’ın kötü adam yorumu korkutucu ve soğuk olsa da her çizgi roman karakteri gibi savunmasızlığı ve insani zayıflığıyla da izleyicinin merhamet duygularına da dokunmayı unutmuyor.

Dünyayı kurtarma görevini sırtlayan Peter’ın büyük aşkı Marie Jane yerine ise, hem görünüşü hem de karakteri bakımından farklı ve ilgi çekici bir MJ karakteri var. Oyuncu ve dansçı Zendaya’nın portrelediği MJ, keskin zekası ve sıra dışı tarzıyla daha modern bir figür.

Oyuncu kadrosunun yanı sıra yeni Spiderman filminin görsel efektleri ve aksiyon sahnelerinin de güçlü olduğunu söylemek mümkün. Sony ve Marvel’in işbirliğinin meyvesi olan Spider-Man Homecoming, Marvel Sinematik Evreni’ndeki ilk solo yapım.