Sözleşmeli personele kadro müjdesi

Cuma, 5 Temmuz 2013 08:53

sozlesmeli_personele_kadro_mujdesi_h84031Kamuda 100 bin sözleşmeli personelin devlet memurluğu kadrosuna geçirilmesini öngören “Torba Kanun” teklifindeki madde Genel Kurul’da kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülen Bazı Kanun ve KHK’larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin, daha önce 4/B, sağlık personeli ve mahali idarelerden 96 bin 505 personeli ilgilendiren düzenlemesinin kapsamı, verilen önergenin kabul edilmesiyle genişletildi.

Buna göre, Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurumu, MGK Genel Sekreterliği, TOKİ, Başbakanlık, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Adalet Akademisi, Türk Patent Enstitüsü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, SGK, Kamu Düzeni ve Müsteşarlığı, TRT, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, ÖSYM, GAP İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projesi bölge kalkınma idari başkanlıkları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında çalışanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatlarının büyük ölçekli bilgi işlem
birimlerinde, bilişim hizmetlerini yürütenler de kadroya alınacak. Bu kurumlardan da 3 bin 439 sözleşmeli personelin faydalanacak.

4-B, mahalli idareler, ve sağlık personeli ile TRT’de çalışan sözleşmeli personel 30 gün içinde, diğerleri ise 60 gün içinde başvurursa devlet memurluğu kadrosuna geçirilecek.

Düzenleme, halen sınav süreci devam eden 4/B’lileri de kapsayacak.

Maddeye göre, 26 Haziran 2013 yılına kadar kurumlarda sözleşmeli çalışan yaklaşık 100 bin kişi, kanunun yürürlüğe girdiği tarihte devlet memurluğu kadrosuna alınacak.