Sosyal medyanın son fenomeni: Ankara’nın Bug’ları

Çarşamba, 22 Mayıs 2013 16:27

[wzslider autoplay="true" transition="'slide'"]

Şu sosyal medyayı bulanın, icad edenin, geliştirenin elleri dert görmesin. Bu dünyada cennetlik birileri varsa sanırım onlar. Kullanıcıları arkalarından duayı eksik etmiyordur diye düşünüyorum. Eğer iyi kullanırsanız gerçekten faideli! işler yapılabiliyor. Bknz: Ankara’nın Bug’ları.

Sosyal medyanın olmadığı eski zamanlarda bir şeye itiraz etmek, başkaldırmak o kadar kolay değildi. Genelde ‘söylenmek’le kalırdı insanlar. Arkadaş sohbetlerinde, kahvehanelerde memleket kurtarılır ama kimse elini taşın altına koymazdı.

Şimdi ise öyle mi. Sizi rahatsız eden bişey mi var? Sesinizi mi duyurmak istiyorsunuz? Söyleyecek sözünüz mü var? İmza kampanyası mı açmak istiyorsunuz? Sosyal medya elinizin altında. İşte böyle düşünenlerden biri de Ankara’nın Bug’larının kurucuları.

Ankara’nın yapılaşmasından, kent plansızlığından, çarpık kentleşmesinden yakınan ve daha güzel bir Ankara’da yaşamak isteyen bir grup Ankara’lı, adından da anlaşılacağı gibi Ankara’nın Bağları şarkısına gönderme yaparak şehrin bug’larına (yani sistem hatalarına) dikkat çekmeye karar vermişler. Ama bunu da eğlenceli bir şekilde yapıyorlar.

Facebook’ta bir araya gelen ve şu anda 50.000’den fazla takipçisi bulunan Ankara’nın Bug’ları, takipçilerinin gönderdikleri fotoğrafları mizahla harmanlayıp yine sosyal medya aracılığı ile paylaşıyorlar. Sistemin kurucusu Cihat Keleş ve 10 arkadaşı yaşadıkları şehir olan Ankara’nın daha yaşanabilir bir kent olması için bu yolu bulmuşlar. Projeye katkıda bulunan 10.000’den fazla Ankaralı’nın olduğunu belirten Cihat Keleş, arabalar tarafından gasp edilmeyen, her yana saçılmış çöplerin olmadığı, yayaların rahatça yürüyebildikleri kaldırımların olmasını istiyorlar.

Herhangi bir yetkili ile görüşmek gibi bir isteklerinin olmadığını, yalnızca Ankara’da yaşayan insanlarda farkındalık oluşturmak istediklerini anlatan Keleş ve arkadaşları, işin güzel yanı bunu başarmaya başlamışlar bile…

Ankara’da görüp, rahatsız olduğunuz çarpıklıkları siz de aşağıdaki adrese yükleyerek bu oluşuma destek olabilirsiniz. Bizce bunun için Ankaralı olmaya gerek yok, ziyaretçisi de olabilirsiniz…

Rabia Çelik