Sosyal medyada ‘akılda kalmak’ için neler yapılabilir?

Pazartesi, 15 Nisan 2013 14:18

Dipnot.tv Öğrenmenin Yaşı Yok canlı yayınında bu hafta sosyal medyanın gelecek yönelim ve yatırımlarını akılda tutmayı amaçlayan Kullanılabilirlik ve Kullanıcı Deneyimi Sertifika Programı kapsamında eğitimler konuşuldu.

Kullanılabilirlik analisti Mustafa Dalcı, Done İletişim genel müdürü Dr. Özgür Zan, Büşra Atlanel ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi müdürü Serdar Dinler’in katılımıyla gerçekleşti.

Kullanıcı deneyimi son yıllarda Türkiye’de popülerliği artan aslında dünyanın yıllardan beri önem verdiği bir alanlardan birisi. İnsan ve bilgisayar etkileşimini ortaya koyan özellikle savaş zamanında askerlerin ekipmanı rahat kullanamamasıyla ortaya çıkan ve sonrasında kullanıcıya göre düzenlenmesi gerektiği için düzenlemeler yapıldığı ve bu ihtiyaçlar doğrusunda ortaya çıktığı belirtildi.

Özgür Zan, genel olarak kullanılabilirliği insan yapımı bir nesnenin kullanım ve öğrenim kolaylığı olduğunu ve kullanılan nesne bir yazılım uygulaması, website, mobil uygulama, kitap, araç, makine, süreç, veya insanların etkileşim içinde bulunduğu herhangi bir öğe olabileceğini dile getirdi.

Mustafa Dalcı ise, Türkiye de herhangi bir arayüz tasarımında sadelik olumsuzluk olarak algılandığını ve ucuzluk anlamına geldiğini dile getirdi. Aslında bir arayüzün sade olması onun fonksiyonlarını aktif olarak kullanılmasına yardımcı olduğunu belirtti. Bu bağlamda Serdar dinler ise bankacılık işlemlerinde kullanılabilirlik olarak kullanışlı ama kullanıcı olarak bu fonksiyonların çok sıkıntı yarattığını ve bu durumdan kendisinin de rahatsızlık duyduğunu belirtti.

Ayrıca Özgür Zan bu program sayesinde gelecek deneyimlerinde kullanılabilirlik alanını mesleğine dahil etmek isteyen ve kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimi gerekliliklerini şirket web sitelerinde ve mobil uygulamalarda uygulamak isteyen insanların eğitimini sağlamayı amaçladıklarını belirtti.

Dipnot.tv canlı yayınlarına siz de katılabilirsiniz. Canlı yayına katılmak için Dipnot.tv’nin Google Plus sayfasını takip ettikten sonra, yayın sırasında paylaşacağımız linklere veya sitemizde bulunan “Canlı Yayına Katılın” butonuna tıklayabilirsiniz.

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay