Başbakan Erdoğan:Sosyal medya toplumların baş belasıdır

Pazar, 2 Haziran 2013 16:58

erdogan_grup_6mart1-610x394Başbakan Erdoğan, “Şu anda Twitter denilen bir bela var, yalanın daniskası burada. Sosyal medya denilen şey aslında şu anda toplumların baş belasıdır” diye konuştu.

Tek’e Tek programına konuşan Erdoğan, “Şu anda Twitter denilen bir bela var, yalanın daniskası burada. Sosyal medya denilen şey aslında şu anda toplumların baş belasıdır. Bu denli yalanlar ‘Ağaçlarda sallandıracaklar’, ‘Yüz tane İslamcı kaleşnikoflarla Taksim’e saldırıyor’ filan… Toplum bu şekilde terörize edilir. Photoshoplarla cesetler yayınladılar.

Benim de partim var, ben şimdi istesem onlar Taksim’e 20 bin kişi mi çıkardı, ben de 500 bin kişiyi Kazlıçeşme’ye çıkarırım. Biz bunu yapacak güçteyiz. Partimin tabanı da ‘Biz bunlara karşı sessiz mi kalacağız’ diye sürekli bizi aradılar ama biz sukunet telkin ettik durduk” dedi.

‘CHP VE ÇAPULCULARDAN İZİN ALACAK DEĞİLİM’
Başbakan Erdoğan, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivleri yeni binasının açılışında konuştu.

Erdoğan, “Tayyip Erdoğan diktatör diyorlar. Ben bu milletin efendisi değilim. Diktatörlük benim kanımda da yok, cibiliyetimde de yok. Ben bu milletin hizmetkarıyım. Diktatör arayan varsa kendi geçmişine baksın.

AKM yıkılacak oraya opera binasını da biz yapacağız. Taksim’e cami de yapacağız. Herhalde ben bunun iznini gidip de CHP Genel Başkanı’ndan ve bu birkaç tane çapulcudan alacak değilim. Bunun iznini bize oy verenler verdi zaten” dedi.

Başbakan, Haliç Kongre Merkezi’nde Rumeli Türkleri Derneği Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada da şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemimde TEM’de, E-5′te gördüğünüz ağaçlar bu fakirin diktiği ağaçlardır. İtalya’dan Almanya’dan ağaç ithal ettik. Ağaçlandırma çalışması yapan bize “ağaç katliamı yapıyorlar” diye hava atıyorlar.

Zekeriyaköy’de üniversite yapmak adına on binlerce 10 yaş grubu üzerinde ağaçlar söktüler. Onlarla mücadele ettim ama bu çevrecilerin hiçbiri yanımda yoktu, muhalefet yanımda yoktu. Türkiye’nin bir numaralı holdingi ormana üniversite yaptı niye bunu kimse konuşmuyor. Şimdi o üniversite Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın kiracısı olarak üniversite hizmet veriyor. Yıkabilirdik, ama üniversite olduğu için yıkmadık. Hadi gidin orada da protesto yapın.

Gezi Parkı’nda kesinleşmiş AVM projesi yok belki bölgeye şehir müzesi yapacağız.

‘Tayyip Erdoğan diktatör’ diyorlar. Bu millete hizmetkar olan insana diktatör yakıştırmasını yapıyorlar. Bu millete hizmetkar olan insana diktatör diyorlarsa buna diyecek bir şey bulamıyorum. 76 milyon vatandaşıma hizmetten başka bir derdim olmadı. ”

 

 

Proje bitince kaç ağaç olacak? Bitince artacak mı?

Tabii ki artacak. Şu anki yapılan Gezi Parkı’nda kot farkı var. Orası sıfırlanacak. AKM’nin önündeki cadde tamamen yerin altına alınacak. Çevre tamamen yayalaşacak. Vatandaş kendine ait hissedecek.

Bizim Taksim Camii olayı var. Camiyi Maksim’in olduğu yerin tamamına cami yapacağız.

Arkadaşlarla görüşeceğim. Kilise vakfıyla görüşüp tüm önündeki dükkanları kaldıracağız. Kilise tamamen ortaya çıksın. Medeniyet anlayışımız anlaşılsın.

Benim adım Tayyip Erdoğan biz ne aldatırız ne aldanırız. Türkiye’nin sahip olduğu kültür merkezi çok ama ciddi manada yok. AKM’nin arka tarafını da kullanacağız. Uluslararası bir kültür merkezi düşünüyoruz.

3500 kişilik olsun. Ses akustiği güçlü olsun. Kültür bakanımıza talimatı verdim. En kısa zamanda yıkımı yapıp adımı atacağız.

Bana bir şey ilginç geliyor. Alkol düzenlemesini ben eleştirmedim. Siz bir cümle kullandınız. İki ayyaşı benzetmelerde bulundular. Atatürk İnönü diyenler oldu. Kim?

Meclis’te içki yasağı çıktığı zaman Meclis başkanı kimdi?

Mustafa Kemal. Gazi o dönemde meclis başkanıydı belki imzası yoktu. CHP siyaseti falan bilmiyor. Kendileri çok talihsiz bir kadro.

Şimdi ben insanımı seviyorum. Alkolik olmasını istemiyorum. Alkolün insan sağlığına zararlığı ortada mı ortada. Kalp, karaciğer hastalıklarının tamamı alkole bağlı. Ya trafik kazaları.

Bu işi kendime görev telakki ediyorum. Bizden önce 58ç maddede halkın sağlığı için gerekli önlemleri alıyordu. Bazıları diyor ki; dinin emri diyor. Eğer bu toplum için hayırlı bir şey istiyorsa bu kötü bir şey mi?

Biz muhafazakar demokrat bir partiyiz. Biz açıklamalarımızı yapıyoruz. Bu açıklamalarından rahatsız olanlardan da özür dilerim.

Sigara içenleri görüyorum. Paketlerini alıyorum. Halkımdan destek bekliyorum. Ben dünya sağlık örgütünden ödül aldım. Bu ilk defa bu ödülleri almıyorum. Niye? Onların da mücadelesi bu yönde. Amerika’daki kuruluşlar da bizi tebrik ediyor.

18 yaş altı kişilere alkol ve sigara satamazsın.

İçki içiyorsa alkoliktir. Bizim içenlere saygımız da var. Alkol alıp yola çıkan ve karşıdan bindiren adam ne ceza alıyor.

Fatih Altaylı: Bir iki kadeh içenler de bu işten rahatsız oluyor.

Bakma sen onlar bile bana oy veriyor.

Taksim’de AVM olmayacak. Üstünde rezidans olacak dediniz. Nedir durumu?

İstanbul’da ciddi bir otel ihtiyacı var. O bölgede özellikle çok ihtiyaç var. Büyük ihtimalle otel olacak. En uygunu altına şehir müzesi olabilir. Bizim tarihimizle ilgili olarak satış yapılabilir.

Orası yayalaştıracağı için vatandaş da alışverişini yapabilir.

Daha buranın kararı kesin verilmiş değil.  Projesi aynı eskisi gibi olacak. Taksim daha ağaçlıklı bir yer haline gelecek.