Sosyal medya fanatikleri Facebookkent’te yaşayabilecek

Salı, 10 Şubat 2015 15:19

Kimileri Facebook’a tamamiyle bağımlı olduklarını ve sürekli sayfalarını kontrol etmeden duramadıklarını söylüyor.

Peki ya Facebook fanatikleri için bir yaşam alanı oluşturulmasına ne dersiniz? Şirketin planları gerçekleşirse Facebook’suz yapamayanlara Facebookkent’te kalma yolu açılabilir.

Facebook, Silikon Vadisi’nde bir kilometre kareye yakın bir arazi satın aldı. Silikon Vadisi’nde iş dünyasına dair haberler veren yayın organına göre, Facebook, sadece bir şirket yerleşkesi kurulamayacağı, kurulacak merkezin toplumla bütünleştirilmesi gerektiği inancında.

Facebook sözcüsünün yaptığı açıklamada “Bu alım bizim geleceğimize, Menlo Park’ın geleceğine yönelik yatırım. İyi bir komşu olmak bizim için çok büyük önem taşıyor. Önümüzdeki aylar ve yıllar çerçevesinde kent yetkilieri ve toplum önderleriyle yerel öncelikler konusundaki diyaloğumuzu sürdüreceğiz.” dedi.

Gerçek şu ki, Facebook’un söz konusu arazide ne yapacağını ve çalışanların ve yerel halkın şirket genel merkezinin yanı başında yaşayabileceği büyük boyutlu bir Facebookkent kurup kurmayacağını söylemek için henüz erken.

Bu araziyle ilgili herhangi resmi plan çizilmedi. Facebook’un taşınması da için birçok yıl alabilir. Ama bir Facebookkent kurulmasının düşünüldüğü doğru.

Kaliforniya’da Menlo Park yakınındaki toprakların sahibi olan Facebook, yıllardır bölgede en büyük istihdamı sağlayan şirklet.

Bölgede yaşayanların dörtte birinden fazlası Facebook’ta çalışıyor. Aslında şirketlerin çalışanları için yaşam alanları oluşturması yeni bir olgu değil.

Geçmişte İngiltere’de bir sabun imalat şirketi Wirral’de Port Sunlight kentini kurmuştu. Birmingham’da da Bournville çikolata şirketi için bir kent kurulmuştu.

Facebook’un bir yerleşim alanı kurarak bulunduğu bölgeye de bir katkıda bulunmuş olacağı düşünülüyor.

Kaynak: BBC Türkçe