Son üç yılda bonzai kullanımı yüzde 6’dan yüzde 70’e çıktı

Pazar, 12 Ekim 2014 10:40

Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı ve Tedavi Merkezi’nin yaptığı son araştırma, uyuşturucu bağımlısı gençlerin durumunu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre, son üç yılda ergenlerde sentetik uyuşturucu kullanımı yüzde 6’dan yüzde 70’e yükseldi. Veriler, kız çocuklarının madde kullanım oranının da arttığını gösterdi.

Müleyke Barutçu’nun Zaman’daki haberine göre, çocuklarda “bonzai” benzeri sentetik uyuşturucuların kullanımındaki artış kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, yeni veriler aileleri korkutuyor. Uyuşturucu kullanımı her geçen gün artarken, başlama yaşı da gittikçe düşüyor.

Uyuşturucu kullanımı en çok ergenlerde arttı

Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı ve Tedavi Merkezi’nin (ÇEMATEM) araştırmasına göre, uyuşturucuda asıl sorun çocuklarda değil, ergenlerde. Tedavi merkezinin rakamlarına göre, son 3 yılda ergenlerde sentetik uyuşturucu kullanımı yüzde 6’dan yüzde 70’e yükseldi. Uyuşturucuya başlama yaşının düştüğü gözlenirken, kullanım oranı en çok artan maddenin ise sentetik uyuşturucu bonzai olduğu tespit edildi.

Ailelerin korkulu rüyası haline gelen sentetik uyuşturucuyla ilgili sadece ÇEMATEM Bakırköy şubesine 2013’te 10 bin 508 vaka geldi. Bu rakam 2011’de 7 bin 667 idi. Rakamlara göre, 2011’de yüzde 6,2 olan sentetik uyuşturucu vakası 2013 yılında yüzde 70,5’e yükselmiş durumda. 2010 yılından bu yana çocuklar ve ergenlerin alkol ve madde bağımlılığına dair ÇEMATEM’de hizmet veren Doktor Arzu Çiftçi Demirci, ergenlerin içinde bulundukları fizyolojik ve psikolojik değişim nedeniyle uyuşturucuya eğilimli olduklarını söyledi.

Son yıllarda özellikle sentetik maddeye erişim kolaylaştığı için, kullanıcı oranı da artıyor. 2011’den bu yana maddeye başlama yaşı düşerken, kızların madde kullanım oranı da arttı. Doktor Arzu Çiftçi Demirci’nin dikkat çektiği bir diğer husus ise maddeye başlama yaşı ile tedaviye başlama yaşı arasında 2 buçuk senelik bir döneminin olması.

Tags