“Son meydan okuma” Duran Adam dünya basınında

Çarşamba, 19 Haziran 2013 14:21

file“Duran adam” eylemi İngiliz ve İtalyan medyasında yankı buldu. Eylemi başlatan kişi olan Erdem Gündüz BBC’ye verdiği röportajda “Hükümet insanların neden sokaklarda olduğunu anlamıyor, anlamaya da çalışmıyor” dedi.

Taksim Meydanı’ndaki “duran adam eylemi” İngiltere medyasında da büyük yankı buldu.

İngiliz yayın kurumu BBC haberinde, “Türkiye’nin ‘duran adam’ protestosu yayılıyor” başlığını kullandı.

Duran adam eylemini başlatan Erdem Gündüz BBC’ye bir röportaj verdi. Gündüz, “Ben önemsizim…Önemli olan fikirdir: İnsanlar hükümete karşı neden direnyor. Hükümet insanların neden sokaklarda olduklarını anlamıyor, anlamaya da çalışmıyor. Bu gerçekten sesiz bir direniş. Umarım insanlar durur ve burada neler olduğunu bir düşünür” dedi.

The Guardian gazetesi, “Türkiye’nin ‘duran adamı’ pasif direnişin bir devlet nasıl sarstığını gösteriyor” başlığını kullanmış.
Gazete, kullandığı baskın güce karşı Erdem Gündüz’ün onurlu meydan okuyuşuyla karşılaşan hükümetin panik yapmak için birçok gerekçesi olduğunu belirtti.

The Independent gazetesi Erdoğan polisin yetkilerini arttıracağını taahhüt ederken, ‘duran adam’ protestolara ilham kaynağı oldu diye yazdı.

The Times gazetesi, “ ‘Duran adam’ protestocuları barışçıl direnişte önderlik yapıyor” başlığını kullanmış.

Gazete, ‘duran adam’ Erdem Gündüz’ün Taksim Meydanı’nda sekiz saat boyunca hareket etmeden durmaktan başka bir şey yapmadığını ve bunun hükümet karşıtı protestolarda yeni bir aşama olduğunu belirtti.

Pasif direnişin yeni trendi “Duran Adam” a İtalya’da tam sayfa
Türkiye’de çığ gibi büyüyen “Duran Adam” pasif direniş eylemi İtalya’da “La Repubblica” gazetesine tam sayfa konu oldu.

“Duran Adam” eyleminin mimarı genç koreograf Erdem Gündüz’ün ayrıntılarla tanıtıldığı haberde “Ayakta sabit duran adamın protestosu Erdoğan’a son meydan okuma” başlığı ile veridi.

Laik isyanın kırmızılı kızdan sonra en dikkat çeken protestosu olarak gazete tarafından yapılan yorumda Taksim Meydanında gözlerini Atatürk’ün dev panosuna sabitleştiren sanatçının daha sonra polisler tarafından götürülmesine karşın yeni pasif direniş eyleminin tüm ülkeye yayıldığı ve sembolleştiğini yazdı.

“Duran Adam” tek kişilik dayanışma eyleminin sadeliğini, doğallığını ve dahiyane buluşuna övgüler yağdıran İtalyan gazetesi, Gezi Parkında yaşanan şiddetten sonra bu eyleme desteğini çığ gibi büyüğünü hatırlatarak “Bu saatten sonra eylemcilerin elinde harika bir silah var. Lidersiz, plansız, programsız, spontane başlayan yıkıcı ve ezici bir “Duran Adam” pasif direnişi şimdi lastik kurşunların, copların belini bükerken itaatsız bir yaşamın yeni formatı olarak görülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Reha Erus / Roma / CNN TÜRK