Son 900 yılın projesi: Cami-Cemevi buluşması!

Cumartesi, 7 Eylül 2013 12:24

cami-cemevi-bulusmasi-son-900-yilin-proj-haberi-5340609-haberCem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Ankara’nın Mamak ilçesinde yarın temeli atılacak ‘Cami-Cemevi Kültür Merkezi’ni “Son 900 yılın projesi.” şeklinde nitelendirdi.

Alevi ve Sünnilerin birbirlerini daha iyi tanımalarını sağlayacak merkezin, mezhep çatışmasının yaşandığı diğer Müslüman ülkelere de örnek olacağını belirtti. Projenin Alevi ve Sünni işadamları tarafından finanse edileceğini aktaran Doğan, “Türk toplumuna getireceği barışı şimdiden görüyorum çünkü onu hemen hemen her gün yaşıyorum.” dedi. Doğan, benzer projenin İstanbul’da da hayata geçirileceği ve arsanın alındığı bilgisini verdi.

Cem Vakfı ile Hacı Bektaş Veli Kültür, Eğitim, Sağlık ve Araştırma Vakfı, Mamak’ın Tuzluçayır semtinde yapılacak ‘Cami ve Cemevi Kültür Merkezi’ projesine ilişkin bir basın toplantısı düzenledi. Ankara Rixos Otel’deki toplantıda konuşma yapan Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Ortadoğu’da yaşanan mezhep kavgalarının Türkiye’de Sünni-Alevi çatışmasına dönüştürülmek istendiğine dikkat çekti. Projenin, bu çatışmanın Türkiye’ye sıçramaması için çok önemli olduğunu belirterek, “Sünnilerle Alevilerin birbirini tanımaları ve insanların birbirlerini kardeşleri, aynı Tanrı’nın kulları olduğu bilincinin geliştirilmesini hedef alıyoruz.” dedi. İzzettin Doğan, Türkiye’de camilerin de fonksiyonlarının yeni dönemin koşullarına göre değiştirilmesi gerektiğini de kaydetti. Bunu Fethullah Gülen Hocaefendi’ye önerdiğini anlatarak, “Cami ve cemevini bir bahçe içinde yapalım.

Aleviler için bunun hiçbir sakıncası yok, tam aksine çok güzel bir şey olur demiştik.” ifadesini kullandı. Merkeze aşevi de koyacaklarını dile getirirken, “Bu projeye, son yüzyılın değil, 13. asırda Anadolu’da düzen buydu, son 900 yılın projesi diyebiliriz.” diye konuştu. Cem Vakfı Başkanı, projenin gerçekleştirilmesinde fikri planda mutabakata varmada en ufak bir sıkıntıları olmadığını da ifade etti. Ardından, “Ne Fethullah Gülen Hocaefendi’nin ne de bendenizin bir kaygısı olmadı; acaba şöyle mi olur, Sünniler Alevileşir mi, Aleviler Sünnileşir mi? Acaba bu tür yakınlaşmayla birinin diğerini alt etmesi gibi bir kaygıya kapılmadık. Alevilerin Sünnilerle ilgili, Sünnilerin Alevilerle ilgili peşin yargılarının yıkılmasında çok önemli bir rol oynayabileceğini düşünüyoruz.” değerlendirmesinde bulundu. İzzettin Doğan, konuşmasının ardından, gazetecilerin sorularını cevapladı. Bazı Alevi derneklerinin projeye tepkili olduğu iddiasının sorulması üzerine, “Bunlar, fonksiyonları karşı çıkmak olan, Cem Vakfı ve Alevi Vakıfları Federasyonu ne derse onun tersini söylemeyi hedef alan dernekler. O arkadaşlarımızın düşüncelerini saygıyla karşılıyoruz ama benimsemiyoruz.” şeklinde konuştu. Doğan, Sünnilerin tepkisini ise şu sözlerle açıkladı: “Kimse yalan söylemeden Anadolu’da Alevileri ve Sünnilerin çatıştığını iddia edemez. Sünnilerden fevkalade tepkiler aldım, yolda gelirken birkaç farklı yerde birbirlerini tanımayan insanlar desteklediklerini ifade ettiler, teşekkür ettiler.”

“İstanbul’da arsa alındı, benzeri oraya da yapılacak”

İzzettin Doğan, projenin ilk olarak Ankara’da hayata geçirilmesine de temas etti. Merkez için ellerinde arsa olmadığını aktardı ve “Eğer İstanbul’da bulsaydık İstanbul’da yapmayı düşünebilirdik. Gerçi İstanbul’daki arsayı da bulduk diye haber verdiler. İstanbul’da da bu projeyi gerçekleştireceğiz dediler. İstanbul, Ankara ve İzmir’de bu tür teşebbüslerin gerçekleştirilmesi faydalı olacaktır. Bu tür şeylerde yaptıklarımız dalga dalga yayılabiliyor.” ifadelerini kullandı. Doğan, projenin Alevi ve Sünni işadamları tarafından finanse edileceğini de sözlerine ekledi.