Soma’daki maden faciası tüm dünyada birinci haber

Çarşamba, 14 Mayıs 2014 14:08

Dün Manisa Soma’da yaşanan ve tüm Türkiye’yi derin yasa boğan maden faciası dünyada da geniş yankı uyandırdı. Haberi, birçok basın kuruluşu ve haber ajansı ilk sıradan duyurdu. Televizyon kanalları, gün boyu ara ara yapılan yayınlarda, faciaya geniş yer ayrıldı.

CNN, ilk sıradan geçtiği haberde, kömür madenindeki patlamada en az 201 kişinin öldüğünü yüzlerce kişinin madende mahsur kaldığını duyurdu. Türkiye’den yaptığı canlı telefon bağlantılarıyla faciayı yakından takip eden CNN, Türkiye’de geçmişte yaşanan maden kazalarına ve güvenlik eksikliklerine de değindi. CHP’nin söz konusu maden hakkında 20 gün önce verdiği araştırma önergesinin hükümet tarafından reddedilmesi de haberde verilen bir diğer dikkat çekici ayrıntı oldu.

Associated Press haber ajansı ölü sayısının 201′i bulduğunu ve giderek arttığını belirttiği haberinde Enerji Bakanı Yıldız’ın açıklamalarına yer verdi. Ajans, Maden İşçileri Sendikası Başkanı Nurettin Akçul’un ‘c’nin tarihindeki en büyük maden kazasıyla karşı karşıya olduğunu’ vurguladığı açıklamalarına da yer verdi.

Reuters haber ajansı, ‘patlamadan 12 saatten fazla bir süre geçmesinin ardından Türkiye tarihinin en büyük maden faciasıyla karşı karşıya ölü sayısı 201′i buldu’ diyerek facianın boyutunu gözler önüne serdi. Yüzlerce kişinin hala madende sıkışıp kaldığının belirtildiği haberde, kazanın tam vardiya değişimi sırasında olmasının boyutlarını da arttırdığı vurgulandı. Haberde ayrıca, 1992′de Zonguldak’ta yaşanan ve 263 işçinin ölümüyle sonuçlanan, Türkiye’nin şimdiye kadar tarihindeki en kötü maden kazası da hatırlatılmış.

The Times gazetesi, Türkiye’nin maden güvenliği konusunda endüstrileşmiş ülkeler arasında son sıralarda bulunduğuna dikkat çekiyor. 1992 yılında Zonguldak’taki maden kazasında 263 madencinin öldüğünü hatırlatan gazete, siyasilerin genellikle can kayıplarını “kaçınılmaz” kazalar olarak nitelediğine dikkat çekiyor.

Gazete, 2010′da yaşanan benzer bir maden kazasından sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylediği “Madenciliğin kaderinde ölüm var” sözlerini ve bu sözlerin yarattığı tartışmayı hatırlatıyor. The Times, CHP’li milletvekillerinin Soma’daki madenlerde meydana gelen kazalarla ilgili hazırladığı bir araştırma önergesinin, 29 Nisan 2014 günü TBMM’de reddedildiğini de vurguluyor.

The Guardian, Soma’da ölü sayısının artabileceğine dikkat çekiyor. Türkiye’de maden kazalarının çok sık yaşandığına vurgu yapan gazete, bir madenci derneği temsilcisinin şu sözlerine de yer veriyor:

“Özelleştirme, taşeron işçilik ve sendikaların yetersizliği, bu gibi kazaların daha da sık yaşanmasına neden oluyor. Madenciler üzerinde, daha düşük ücretle daha çok çalışmaları için inanılmaz bir baskı var”.