Soma’da mağdurlar savcılığa ifade vermeye başladı

Cuma, 16 Mayıs 2014 17:02

Soma’daki maden faciasıyla ilgili olarak olayın mağduru kişi ya da kişilerin ifadeleri Soma Cumhuriyet Savcılığı tarafından alınmaya başlandı. HSYK da konuyla ilgili 28 savcıyı görevlendirdi

Soma’daki maden faciası soruşturmasıyla ilgili Akhisar Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner yazılı açıklama yaptı.

“MAĞDURLARIN VE TANIKLARIN İFADELERİ ALINMAYA BAŞLANDI”

Başsavcı Şahiner, olayın olduğu günden bu yana Soma’da nöbetçi olan tüm Cumhuriyet Savcılarınca soruşturmanın süratle devam ettiğini belirterek, “Olayın mağduru olan kişi veya kişilerin ifadeleri Soma Cumhuriyet Savcıları tarafından alınmaya başlandı. Halen ifade alma işlemlerinin devam ediyor. Olayın tanığı olan kişi veya kişilerin de ifadeleri alınmaya başlandı” dedi.

“DELİLLER MUHAFAZA ALTINDA”

Olay yerinde delillerin tespiti ve muhafaza altına alınması için olaydan hemen sonra savcıların gerekli önlemleri aldığını belirten Başsavcı Şahiner, “Olay yerinde ve çevresinde olayın aydınlatılmasına imkan verecek delil niteliğinde olan tüm bilgi ve belgeler, Cumhuriyet Savcıları tarafından muhafaza altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

”OLAYIN NEDENİNİ ARAŞTIRIYORUZ”

Açıklamasında, olayın meydana geliş sebebinin tespiti için maden mühendisi, elektrik mühendisi ve iş güvenliği uzmanından oluşan üçlü bilirkişi heyeti oluşturduklarını kaydeden Başsavcı Şahiner, “Olay yeri ve çevresinde, meydana gelen maden kazasının sebebinin tespitine çalışılıyor. Halen de görevli Cumhuriyet Savcısının talimatıyla bilirkişi heyeti tarafından çalışmalara devam ediliyor” dedi.

”FAİLLERİN TESPİTİNE ÇALIŞIYORUZ”

Başsavcı Şahiner, olayın fail veya faillerinin tespiti, kazanın tespiti ve fail veya faillerin kusur durumlarının tespiti için gerekli olan adli çalışmaların olay yeri ve çevresindeki Cumhuriyet Savcıları tarafından yürütüldüğünü kaydetti. Şahiner’in yazılı açıklaması, “Adli inceleme ve soruşturmanın en kısa sürede tamamlanarak yasal anlamda Soma’da görevli Cumhuriyet Savcıları tarafından gereğinin yapılacağı kamuoyuna saygıyla duyurulur” şeklinde son buldu.

SAVCI TÜRKEN, AK PARTİ’DE ADAY OLMUŞTU

Soma’daki kömür ocağında meydana gelen faciayı araştırın savcılardan biride Ömer Türken. Daha önce avukat olan Türken, savcılık sınavı kazanarak 2012 yılında Akhisar Cumhuriyet Savcılığı görevine atandı.

Bilecikli olan Ömer Türken uzun süre İstanbul’da avukatlık yaptı. Bir süre İstanbul Bilecikliler Derneği Başkanlığı görevini yürüten Ömer Türken, 2009 yılında AK Parti Bilecik il kongresinde başkan adayı oldu. Ancak seçimi, Ömer Türken’in rakibi Ramazan Kurtulmuş 28 oy farkla kazandı. Türken, 2010 yılında başkanın AK Partili olduğu Bilecik Belediyesi’nde avukat olarak göreve başladı. 2 yıla yakın belediye avukatlığı görevini sürdüren Ömer Türken, girdiği savcılık sınavlarını kazanarak 2012 yılında Soma Cumhuriyet Savcılığına atandı.

HSYK, 28 SAVCIYI KIRKAĞAÇ’TA GÖREVLENDİRDİ

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Soma’daki maden faciasının soruşturması ile ilgili olarak 28 savcıyı Kırkağaç Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görevlendirdi.