Soldan soldan geliyor!

Salı, 10 Haziran 2014 12:29

Kırmızı şarap içemem, çok uykusuz kalmamalıyım ancak çok da uyumamalıyım. Kardeşim üzmeyin beni, strese de sokmayın migrenim tutuyor. Hava durumunu izledim. Lodos olacakmış. Ay yine migrenim tutacak. Regly dönemim yaklaşıyor başım ağrıyacağına ben de her kadın gibi trip yapsam, sinirli ve alıngan olsam…

Hayykitap’tan yeni bir kitap çıkmış. “Migrene Çözüm Var”. Nörolog Dr. Emel Gökmen kitabında yeni bir yaklaşımla baş ağrılarının gerçek ve bilimsel tedavisini konu alıyor. Gökmen, son 10 yıldır ağrının nedenini bulup çözmek üzerine yaptığı çalışmaların sonucunda kendine özgü bir yöntem geliştirmiş. Ağrının ‘gerçek’ nedenlerini bularak iyileştirmeyi içeren bu yönteme de bir isim verdi: ‘Migren ve Baş Ağrılı Hastaların Tedavisinde Gökmen Yaklaşımı’.

 

Emel Hanım, normal bir Türk vatandaşının anlayacağı şekli ile migren neden olur?

Migrenin nedeni bilinmiyor, bununla yaşamayı öğreneceksiniz deniliyor ama ben alışmadığınız bir şey söyleyeceğim migren bedendeki hasarlanmış sinir sisteminden olur. Hayatımız boyunca geçirdiğimiz boğaz iltihabı, diş çürükleri, ameliyatlar, aldığımız darbeler bedenin yaşamsal işlevlerini yapan otonom sinir sisteminde hasarlar bırakır. Bu hasarlar elektrik kaçağı gibidir. Doğuştan sinir sistemi hassas kişilerde bu kaçaklar zaman zaman bedenin tüm elektrik sistemini altüst eder, işler aksar. Otonom sinir sistemi adını verdiğimiz bu sistem işlerini yapamazsa damarlar kontrolden çıkar ve genişler. Bu durum zonk zonk başımızın ağrımasına neden olur. Bağırsaklar yavaşlar bulantıya neden olur. Ataklar sırasında başımız ağrısa da, beynimiz patlayacak gibi olsa da migren bedenden kaynaklıdır.

 

_37V7621Ben de bir migren hastası olarak olarak regl dönemlerinde, aşırı sinirlendiğim ya da üzüldüğümde, şarap içtiğimde ve uykusuz kaldığımda mutlaka sabah migren ağrısı ile uyanıyorum. Bu bahsettiğim nedenler migreni tetikler mi? Başka neler tetikler?

Belli başlı migren tetikleyicilerini saymışsınız, bunlara lodosu da ekleyebiliriz. Ayrıca mutlu anlarda, biraz fazla uyuduğumuzda, hafta sonu dinlenirken gibi iyi durumlarda da migren olur. Tüm bunlar migrenin nedeni olarak görülse de sadece var olan problemin tetikleyici unsurlarıdır. Tetikleyicileri kısıtlamaya ya da tespit etmeye çalışarak migren tedavi edilemez.

Migren atağı sırasında bağırsak kontrolü de bozulur. Yavaşlayan bağırsak hareketleri nedeniyle salınan asitler ve safra ilerleyemez, birikerek bulantı yapar. Bağırsak hareketlerini arttırıcı ilaç alınabilir ama en iyisi migren ataklarının olmamasını sağlamaktır.

 

Siz beş madde ile özetleyecek olursanız migren hastalarına neler önerirsiniz?

1. Migreninizi tetikleyen faktörleri tespit etmeye çalışarak tespit edebildiklerinizden kaçınınız.

2. Atağın size özel başlangıç işaretlerini tespit etmeye çalışınız. Atak başladığında da mümkün olduğu kadar erken ilacınızı alıp, sakin, sessiz bir ortamda kalmaya çalışınız.

3. Migren ataklarınız sık gelmiyorsa migrene özel ilaçları ya da bazı ağrı kesicileri atağı rahat geçirmek için kullanabilirsiniz. Ataklarınız sık oluyorsa mutlaka tedavi olmalısınız.

4. Tedavi için olanaklarınız dahilinde seçenekler oluşturunuz. Mümkünse Gökmen Yaklaşımı ile tedavi öneririm. Olamıyorsa sırasıyla nöral terapi, akupunktur tedavisi yapan hekimlere ulaşmaya çalışınız. Böyle bir seçenek yaratamıyorsanız atak sıklığını azaltıcı ilaç tedavilerini deneyiniz.

5. Son olarak; migrenin tedavisi yoktur, onunla yaşamayı öğreneceksiniz sözlerini unutunuz. “Migren tedavi edilebilir bir hastalıktır, yeter ki nedenlerini bulacak bir hekiminiz olsun.”

 

Hazırlayan: Ece Eliboloğlu

Dipnot Tablet dopdolu ve yepyeni sayısı ile yayında. Yazının tamamı için:

 

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Get-it-on-Google-Play