Sokakta Tacize Uğradım, Ne Yapmam Gerekiyor ?

Salı, 20 Eylül 2016 14:43

Hazırlayan:Hümeyra Güzelsoy

Kadına yönelik şiddet durmuyor,bitmiyor. Söylenecek kelimeler tükendi. Lakin susmuyoruz ve her daim bu konuya vurgu yaparak yanlış algılara savaş açıyoruz. Ayşegül Terziyiz bugün, kadın erkek hepimiz. Başarılı aktivist – avukat Feyza Altun ile son günlerde yeniden gündeme gelen kadına yönelik tacizi konuştuk.Özel bir röportaj, her kadın okumalı!

Öncelikle bir kadın için hangi durumlar taciz kategorisine girer, bunu bizim için tanımlar mısınız?

Taciz, pek çok şekilde olabilir. Sokakta laf atma, sms ile ya da sosyal medya hesaplarından taciz etme, dokunarak taciz etme, cinsel içerikli konuşma şeklinde olabilir. Taciz gündelik dilde daha çok “rahatsız edilme” anlamında kullanılsa da, bir eylemin cinsel taciz olabilmesi için TCK’ya göre cinsel amaçlı olması gerekir.

Kadınlar sokakta, metrobüste tacize uğradığımızı fark ettik. Bu durumda ilk ne yapmamız gerekiyor?

Öncelikli olarak kadınlar, toplu taşımada tacize uğradıklarında sessiz kalmayı tercih ediyor. Çünkü utanıyorlar. Fakat bu bizim ayıbımız değil, o yüzden asla susmasınlar. Derhal kendilerini taciz eden kişiyi eylemi sona erdirmeleri için uyarmaları gerekiyor. Bu gibi durumlarda derhal polise gidilebilir. Ama kişinin kimlik bilgilerini bilmediğimiz için şikayetçi olmak konusunda zorluk yaşayabiliriz. Bu durumda otobüs şoföründen yardım istenebilir ya da otobüsteki diğer yolculardan.

“Tacize uğradığıma ya inanmazlarsa, kötü duruma düşmekten korkuyorum” diyen birçok kadına neler söylemek istersiniz?

Maalesef ülkemizde aileler, eş, dost, akraba tacize ya da tecavüze uğrayan kişiye inanmakta zorluk çekiyor.Çünkü bu tür hareketler genelde aile içindeki yakınlardan geliyor ve kişiler bir aile üyesinin bunu yaptığına inanmak istemiyor.Ne var ki özellikle çocuklar böyle bir şeyden bahsettiklerinde aileler onlara kulak vermeli. Kadınlar da bu gibi durumlarda susup sinmemeli, söylemeye devam etmeliler.

Taciz geliyorum der mi?

Maalesef bu konuda kesin bir şey söylemek çok zor. Taciz tecavüz açıkça kendini göstermiyor. Bu yüzden de hep üstü örtülüyor.

Bir avukat olarak değerlendirirseniz, kadınları koruma noktasında hukuk yeterli midir? Taciz,tecavüz vakalarının hukukta karşılığı nedir?

Kadınları koruma konusunda kanunen yeterli düzenlememiz olsa da bunların uygulanmasında sıkıntı var. Maalesef yeterli koruma sağlanamıyor. Taciz ve tecavüz suçlarında da kağıt üzerinde cezalar yeterli gibi dursa da, indirimlerle cezalar azalıyor. Ve maalesef toplumun buna bakış açısı da çok tehlikeli.

Nasıl bir zihniyete sahip bu tacizi gerçekleştirenler, hangi duygu besliyor onları? Ve böyle olayların ardından genellikle hemen psikolojik bozukluklara atıfta bulunuluyor… Bu konuda ne demek istersiniz?

Cinsel saldırı, daha çok erkeğin kadın üzerinde egemenlik kurmasıyla alakalı. O kişi kendinde bu hakkı görüyor ve karşısındakinin rızası olmasa da eylemi gerçekleştirebiliyor. Psikolojik rahatsızlıklara atıf yapılması normal. Bunlar yapılan hukuka aykırı eylemi meşrulaştırma ya da cezasızlık hali için öne sürülüyor.

Bazı taciz-tecavüz vakalarında kadın tahrikçi olmakla atfediliyor. Bu konuda da sizi dinlemek istiyoruz.

Maalesef bunu üzülerek görüyorum. Kimse bir suçun işlenmesine kendisinin sebep olduğuyla itham edilemez. Bu çok tehlikeli. Suçu işleyen kendi iradesi ve başkalarının kişilik haklarına saygı duymakla yükümlü. Bir kadının ne giydiği kimseyi ilgilendirmez. Bu taciz ya da tecavüzün gerekçesi olamaz. Kaldı ki bu giyimle de alakalı değil. Bu ülkede muhafazakar kesimde kadınlar da tecavüze uğruyor. Bu sadece bahane. Ve kabul edilebilir gibi değil.

Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Taciz ve tecavüz suçlarının sağ kalanları, kendilerini asla suçlamamalı. Çünkü bu suçun sebebi kendileri asla değil. Bu algı yıkılmalı!