Soğuk Havalarda Spor Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Pazar, 14 Şubat 2016 14:16

BARIŞ ÇUNGUROĞLU

Her gün düzenli yapılan egzersizlerin faydaları saymakla bitmez. Kan basıncında düşme, diyabet hastalığı riskinin azalması ve en önemlisi kalp krizi riskinin azalması bunların en başında yer alıyor.

Özellikle bahar ve yaz aylarında daha düzenli olarak yapılan egzersizler havanın soğumasıyla sıklıkla ihmal edilip bırakılıyor.

Kimileri ise kapalı alanlarda egzersiz yapmayı tercih ediyor, oysa gerekli önlemler alınarak kış şartlarında açık havada rahatlıkla egzersiz yapılabilir.

Çünkü açık havada yapılacak egzersiz ile vücudun zindeliği artar ve kış aylarının getirdiği depresif yapıdan da kurtulmuş oluruz.

Yapılan araştırmalarda uzmanlar tarafından, uygun donanımla -17 ile -18 dereceye kadar spor yapılabileceği belirtiliyor ancak burada hissedilen sıcaklık daha önemli. Dolayısıyla yağışlı havalarda, tipide ve kuvvetli rüzgârda, kapalı alanlarda spor yapmak daha mantıklı kabul edilir. Aksi halde spor yaparken hasta olabilir ve donma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hızlı ve tempolu yürüyüşler, bisiklet, buz pateni, kayak ile yüksek seviyedeki egzersizlerde önemli miktarda ısı açığa çıktığı için vücudun soğuktan etkilenme oranı daha düşüktür. Bu nedenle, düşük yoğunluktaki egzersizleri seçmeniz daha uygun olacaktır.

Özellikle soğuk havaya çıkmadan önce kapalı ortamda en az 5-10 dakika ısınma hareketleri yapın.

Dışarıya çıktıktan sonra sporun şiddetini kademeli olarak arttırın. Vücut ısısı çok çabuk düşeceğinden dolayı kısa ve aktif dinlenmeler yapın. Bunun dışında kalan soğuma ve stretching evresini de kapalı ortamda yapmanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Kışın spor yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu bilinçli giyinmektir. “Hava kaç derece olursa olsun vücut sıcaklığınızı 37 derecede tutmaya çalışın, aksi halde vücudun sıcaklık düzeni değişir ve soğuk havanın bütün olumsuz etkilerine karşı vücudunuz savunmasız kalır.”

Bu noktada yapılan en büyük hata ise çok kalın giyinmektir. Çünkü kalın giyinmek erken dönemde terleme, soğuma ve üşümeyle sonlanır. Buda vücut direncini düşürür. Kat kat giyinmeye özen gösterin, ısındıkça üstünüzdeki kıyafetleri çıkarabilir ve dinlenirken tekrar giyebilirsiniz.

Terletmeyen sentetik içlik üzerine ısıyı koruyacak yünlü bir kıyafet ya da yağmurluk giyip soğuk havadan korunun.

Kış sporlarında da yaz mevsimindeki kadar sıvı kaybı yaşayabilirsiniz, bu yüzden bol bol su tüketmeye özen gösterin. Meyve suları ve enerji içecekleri tüketmekten kaçının. Alkollü içecekleri egzersizden önce tüketmeyiniz(!)

Son olarak terin vücudunuzda soğumasını engellemek için yanınızda yedek içlik bulundurun ve egzersizden sonra içliğinizi hemen değiştirin.

Kapalı alanda stretching yaptıktan hemen sonra duş alarak terin vücudunuzda soğumasını engellersiniz.

Haydi, şimdi açık havaya çıkabilirsiniz.

-

Yazının devamını okumak ve Dipnot Tablet’in 256. sayısını indirmek için

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play