İki lise öğrencisinden büyük buluş!

Perşembe, 11 Nisan 2013 14:52
130411_sogan.hlarge

Konya’da iki lise öğrencisi, 4 ay boyunca hazırladıkları projeyle, soğan suyu ve bal karışımının bakteriler üzerinde penisilinden daha etkili olduğunu ortaya koydu.

Konya Özel Güventaş Lisesi öğrencileri İrem Hira Yuca ve Fatma Nurbanu Turan’ın proje danışmanı öğretmenleri Serap Tolu ile birlikte yürüttükleri çalışmada boğaz enfeksiyonları için alternatif çözüm sunabilir.

Yuca, “Enjekte ettiğimiz yerin etrafında çeşitli genişlemeler oluşuyor. Bu genişlemelerin çapı ne kadar büyükse karışım o kadar etkili demektir. Bizim karışımımız 26 milimetre genişlemeye sahip. Beta Hemolitik Streptokok dediğimiz bakteriler, penisilin ile tedavi ediliyor. Penisilin ise 24 milimetre genişletti. Yani karışımımız penisilinden daha etkili. Hem daha pratik hem de doğal” dedi.

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından bu yıl 44′ncüsü düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na katılan iki öğrenci, Isparta’da geçtiğimiz ay, yarışmanın bölge sergisinde de projelerinin sunumunu yapmıştı.