Soçi Olimpiyat yetkilileri 2,000 başıboş köpeğin öldürülmesi talimatı verdi

Perşembe, 6 Şubat 2014 12:19

Rusya’nın Soçi kenti yarın, yani 7 Şubat’ta başlayacak olan 2014 Kış Olimpiyatları için hazırlanırken, kentte sokak köpeklerinin öldürüldüğü ortaya çıktı. Haşere ile mücadele şirkeri Basya Services, Associated Press haber ajansına Olimpiyat yetkilileri tarafından Soçi kentine temiz bir imaj vermek için yaklaşık 2.000 başı boş köpeği öldürmek üzere kiralandıklarını açıkladı.

Şirket olimpyatlardan çok önce köpekleri öldürmeye başlandığını ama olimpiyatlar nedeni ile faaliyetlerini arttırdıklarını söyledi. Basya Haşere ile Mücadele servisinin genel müdürü Alexei Sorokin hayvanaları nasıl öldürdüklerini açıklamazken, bazı görgü tanıklarının hayvanların tükürdüğü, öksürdüğü ve yere yığıldığını anlatıyor.

Soçi kenti Olimpiyalar öncesi geçen sene başıboş hayvanları ortadan kaldıracağını duyurmuş ama hayvan hakları savunucularının tepkisinin ardından bu planda değişiklik yapmıştı. Hayvanların bir alanda toplanacağı ve burada barınaklara konacağı söylenmişti. CNN’in bildirdiğine göre bu barınaklar var ancak son bir kaç günde medyanın gözünü boyamak amacı ile yapıldılar.