Snowden belgelerini yayımlayan Guardian ve Washington Post’a Pulitzer ödülü

Salı, 15 Nisan 2014 13:10

Eski CIA çalışanı Edward Snowden’in sızdırdığı ABD’ye ait gizli belgeleri yayımlayan The Guardian ve Washington Post gazeteleri, dünyanın en saygın gazetecilik ödüllerinden Pulitzer’in sahibi oldu.

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) eski çalışanı Edward Snowden, devletin telefon konuşmaları ve internet üzerinden yapılan iletişimi takibe aldığını ortaya çıkarmış The Guardian ve Washington Post gazeteleri de bu belgeleri yayımlamıştı.

Pulitzer ödülü komitesi ‘kamu hizmeti’ dalında ödüle layık gördükleri Washington Post gazetesinde yer alan haberler için de “ifşaatların, ulusal güvenlik konusunda nasıl daha geniş bir çerçeveye yerleştiğini halkın anlamasına yardımcı olan güvenilir ve güçlü haberler” dedi.

Komite, Guardian gazetesinin, ‘güvenlik ve özel hayat konusunda, hükümet ile halk arasındaki ilişkinin tartışmaya açılmasına yardımcı olduğunu’ söyledi. Belgelerin yayınlanaması devlet sırrını ifşa etme açısından tartışma konusu olurken belgeler içinde İngiltere’nin gizli servisininde bilgileri olduğu gerekçesiyle Guardian gazetesi İngiliz hükümeti tarafından kimi dokümanları imha etmeye zorlanmıştı.