Size süper güçler sağlayacak giyilebilir teknolojiler

Çarşamba, 22 Ekim 2014 11:34

Giyilebilir teknolojiler konusunda çıta gün geçtikçe yükseliyor. Yakın bir zamanda nabzımız ölçen bileklikler veya epostalarımızı bileğimize getiren saatlerden sıkılacağımıza eminim. İnsan, vücuduna taktığı bu teknolojik aletlerden daha fazla şey bekliyor. En azından ben öyle düşünüyorum. Bu yüzden bu hafta sizlere gerçekleşmesi muhtemel dört konsept teknolojiden bahsedeceğim.

Argodesign firmasının yaptığı bu dört konsept, çalışmada mantık, günlük yaptığımız işlerde bizleri destekleyecek hatta bize kondisyonumuzu arttırmaktan daha iyi duymamıza kadar ekstra güç sağlayacak giyilebilir teknolojiler hazırlamak.

KINESEOWEARKINESEOWEAR

Kinesio bantlarını hepiniz duymuşsunuzdur, hani sporcuların kaslarına taktıkları renkli renkli bantlar var ya, işte onlar. Kineseowear fikrini bunun gelişmiş bir versiyonu olarak açıklayabiliriz. Bu cihaz vücudunuz ile herhangi bir bilgi arasında fiziksel bir köprü oluşturuyor. Özellikle yüzücüler için tasarlanan Kineseowear GPS sistemini kullanarak havuzda atacağız bir sonraki kulaç veya dönüş için kaslarınızı destekliyor. Tek yapmanız yüzerken gereken bunu takmanız. Bu versiyon sadece yüzücüler için gözükse de firma tarafından tüm spor dalları için farklı varyasyonların yapılabileceği söyleniyor.

OUIJIBANDOUIJIBAND

Quijiband birçok kişinin kullanmak isteyeceği oldukça ilginç bir teknolojiye sahip. Bu cihaz bileğinize takılı jiroskop ve pusula kullanarak hareketlerinizi izleyen ve gerektiğinde düzelten elektronik bir denge ağırlığı. Kısacası bileğinize takılı olan bir Segway gibi düşünebilirsiniz. Kullanım alanı ise oldukça geniş; Elinin titremesini önlemek isteyen cerrahlar, iyi bir servis atmak isteyen tenisçiler veya düzgün bir daire çizmek isteyen tasarımcılar…

Hazırlayan: Göksan Kadayıfçı

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play