“Siz varoş işçilerinin bayramını…” Sosyal medyayı sallayan e-posta

Salı, 30 Nisan 2013 16:07

bilgisayarAynı zamanda sosyal medya danışmanlığı da yapan bir şirketin Genel Müdürü olan Çiğdem Ö.’nün, 1 Mayıs ile ilgili çalışanlarına gönderdiği e-postanın internet ortamında yayılması büyük tartışma yarattı.

Çiğdem Ö. başında bulunduğu grubun çalışanlarına yönelik bir e-posta hazırladı. Tepki çekebilecek ifadeler yer alan bu e-poastanın ekran görüntüsünü internette de paylaşınca tartışmalar da beraberinde geldi.

İşte o mail;

20016025

Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Çiğdem Ö. şaka yaptığını, kendisinin de 1 Mayıs’a destek verip zamanında gözaltına alınanlardan olduğunu söyledi.

Çiğdem Ö. konu ile ilgili açıklamasında özetle şunları ifade etti: “Ben kendim daha geçen yıl 1 Mayıs’a gittim. Üniversitede pek çok kez gözaltına alındım. Toplumsal olaylarda hep var oldum. En son Emek Sineması için yapılan protestoda yer aldım. Çalışanlarıma ‘varoş işçileri’ diyebilecek biri değilim ki ben. Üstelik ben de oralardan geldim. O mailin içeriğinin ciddi olmadığı çok açık. Üstelik çalışanlarımızın, o mailin altında gülerek yazdıkları yorumlar var… Kendi içinde yaptığımız espriydi bu. Eğer kötü niyetle yazılmış bir mail olsaydı kendi kişisel hesabımdan paylaşır mıydım? Üstelik biz şirket olarak da sosyal medya danışmanlığı yapıyoruz. Maalesef çok saptırıldı. Sosyal medya bu yapacak bir şey. Terzi kendi sökemez misali bir iş kazası yaşadık.”

Çiğdem Ö. söz konusu maili 17 çalışanına gönderdiğini ifade ederek, çalışanlarının isterlerse 1 Mayıs’a gidebileceklerini de kaydetti.

‘Hakaretten dava açılabilir’

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, işçilere gönderilen bu mailin hem hakaret içerdiğini hem de çalışanların mesaisini ‘gizlemek’ amacıyla evden çalışma talimatı verilmesi nedeniyle suç teşkil ettiğini belirttiler. Bakanlık müfettişlerinin, haberi ihbar kabul edip denetim yapabileceğine dikkat çektiler.

4857 sayılı İş Kanunu’na göre çalışanların işverenin veya yöneticinin talimatıyla bulundukları her yerin çalışma alanı sayıldığını ve mesai gerektirdiğini vurguladılar. Üst düzey bir bakanlık yetkilisi, “Burada evden çalışma talimatı veriliyor. Yasaya göre 1 Mayıs işçi bayramı, ancak işverenler mesaisini ödemek koşuluyla işçilerini bugün de çalıştırabilirler. Ama bunun için 1 günlük ilave ücret verilmesi gerekir. Yani işçinin günlüğü 75 lira ise 150 lira olarak ödenmesi şarttır” dedi. Çalışma müfettişlerinin bu haberi ihbar kabul ederek, firmada tatil gününde çalışma yaptırılması nedeniyle mesai yazılıp yazılmadığına ilişkin denetim yapabileceklerini vurguladı.

Aynı yetkili bu mailin aynı zamanda ‘hakaret’ içerdiğini dolayısıyla bu iş kolundaki bir işçi sendikasının ‘işçilere hakaret edilmesi’ dolayısıyla dava açabileceğini de söyledi.