“Sivilleri hedef almak ağır suç” Başbakanlık’tan Mısır açıklaması

Çarşamba, 14 Ağustos 2013 17:40

50925Ankara, Mısır’da Mursi yanlılarına yapılan kanlı müdahalenin ardından diplomasi trafiği başlattı. Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Davutoğlu, mevkidaşlarıyla görüşmeler yürüttü.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada, “Sivil halkın hedef alınması ağır bir suç teşkil etmektedir” denildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kahire’deki Adeviyye ve Nahda meydanlarında günlerdir darbe karşıtı gösteri yapan halka yönelik Mısır güvenlik güçlerinin müdahalesi hakkında erken saatlerde bilgilendirildi.

Önce Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla telefonla görüşen Başbakan Erdoğan, uluslararası temaslara başladı.

Türkiye, Mısır’daki olaylarla ilgili yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor.

BAŞBAKANLIK: SİVİLLERİ HEDEF ALMAK AĞIR SUÇ
Konuyla ilgili Başbakanlık’tan açıklama yapıldı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Tüm uyarılara rağmen Mısır’daki yönetimin barışçıl gösterilere karşı bir kez daha şiddete başvurmasını en sert şekilde kınıyoruz. Hiçbir şiddet olayına karışmayan sivil halkın üzerine ateş açılması ve keskin nişancılar vasıtasıyla sivil halkın hedef alınması ağır bir suç teşkil etmektedir. 30 Haziran’dan bu yana, kardeş Mısır halkının yaşadığı can kayıplarından darbe yoluyla demokratik ve sivil yönetime el koyan mevcut idare sorumludur.

BM Güvenlik Konseyi ve Arap Ligi başta olmak üzere uluslararası topluluk, bu katliamın durdurulması için derhal harekete geçmelidir.

Mısır güvenlik güçlerinin sivil ve barışçıl göstericilere yönelik bu kanlı müdahalesi, kardeş Mısır’ın kapsayıcı bir geçiş süreci sonucunda demokrasiye yeniden dönüşü yönündeki ümitlere ciddi bir darbe vurmuştur. Bu müdahale, mevcut yönetimin bütün tarafların katılımıyla demokrasiye geçiş sağlanması konusunda nasıl bir tavır içinde olduğunu açıkça ortaya koymuştur. Bu durumu, kardeş Mısır halkının barış ve huzuru için son derece endişe verici buluyoruz.

Mısır’daki geçici yönetimi kendi halkına karşı kanlı eylemlerde bulunmaya son vermeye, 30 Haziran 2013 tarihinden bu yana yaşanan katliamları gerçekleştirenler hakkında inandırıcı ve şeffaf adli soruşturma yürütmeye, başta Muhammed Mursi olmak üzere tüm siyasi tutukluları serbest bırakmaya ve gerçek ve kapsayıcı bir siyasi geçiş süreci başlatmaya davet ediyoruz.”