Sivas’ın küçük yıldızına Venedik Film Festivali’nden ödül

Cumartesi, 6 Eylül 2014 11:25

71. Venedik Film Festivali devam ederken, ana yarışma bölümünde yer alan ‘Sivas’ filminin çocuk oyuncusu Doğan İzci, sinema yazarları tarafından ‘En iyi erkek oyuncu’ seçildi.

Kaan Müjdeci, ilk filmi ‘Sivas’ ile Venedik Film Festivali’nde yarışıyor. Filmin başrolü Doğan İzci ise ödül aldı.

Yönetmen Kaan Müjdeci’nin ilk filmi olan ‘Sivas’ bu yılki Venedik Film Festivali’nde ana yarışma bölümünde, dünyaca tanınmış yönetmenlerin son filmleriyle birlikte yarışıyor. Oldukça iyi eleştiriler alan ‘Sivas’ filmine ilk ödül geldi. Filmin başrol oyuncusu Doğan İzci, uluslararası senaryo yazarlarının verdiği Premio Bastio D’Oro 2014 – En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

25795465

Dünya prömiyerini yaptığı festivalde oldukça olumlu yorumlar alan “Sivas”ın başrol oyuncusu Doğan İzci; filmdeki performansıyla Premio Bastio D’Oro 2014 – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı. Farklı ülkelerden 15 sinema eleştirmeninden oluşan Premio Bastio D’Oro 2014 jürisine, Josef Schnelle başkanlık ediyor. Ödüller her yıl, insana dair meselelere eğilen filmlere veriliyor. 5 Eylül Cuma akşamı Lido di Venezia’da düzenlenen törene, Türkiye’ye döndüğü için katılamayan Doğan İzci’nin ödülünü Kaan Müjdeci teslim aldı. Ödülün İzci’ye verilmesiyle ilgili açıklamada; performansının yoğunluğunun, soğukkanlılığının ve doğallığının, duygu aktarım gücünün profesyonel düzeyde olduğu ifade edilirken, Türk Sineması’nın 100. yılında büyük bir yetenek keşfedildiğinin de altı çizildi.

11 yaşındaki Aslan adlı bir çocuk ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin, bozkırda geçen hikayesini anlatan “Sivas”ın yer aldığı yarışma bölümünün jüri başkanlığını bu yıl, ünlü Fransız besteci Alexandre Desplat üstleniyor. “Sivas”ın başrollerinde; Doğan İzci ve Çakır yer alıyor. Ana oyuncuların neredeyse tamamının, Yozgat Yerköy’de yaşayan halktan oluştuğu filmde; Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir, Ezgi Ergin, Furkan Uyar ve Hasan Yazılıtaş’a, profesyonel oyuncular Ozan Çelik, Banu Fotocan ve Okan Avcı eşlik ediyor.

Kaynak: Al Jazeera

Tags