Şivan Perwer’i Dipnot Tablet yazarı Ali Mendillioğlu anlattı

Pazar, 17 Kasım 2013 00:59

ŞİVAN PERWER

Şivan Perwer; bir dönem şarkılarının gizli gizli dinlendiği, kasetlerinin yasaklı ama saklı saklı herkeste olduğu, Kürt halkının ulusallaşma sürecinde sembol olmuş figürlerin en önemlilerinden.

1990′lı yılların ortalarına gelinceye kadar Şivan’ı dinlemek terörist olmak ile özdeşti. Şivan kasetleriyle yakalandığınızda işkence görerek kurtulabiliyorsanız şanslı sayılırdınız. Yakın tarihi acılarla dolu Kürtler için, Şivan’ın resmi davetli olarak doğduğu topraklara dönmesi büyük bir değişimin muştusu sayılması gerekirken Kürtlerin kalbi buruk.

Şivan, sesinin büyüleyici tınısından öte (ki hakkını vermek lazım o nasıl bir sestir öyle?) söylediği türkülerde Kürt halkının ulusal bilincini ve birliğini ön plana çıkarttığı, aynı zamanda Kürt bireyinin trajedilerini ve mutluluklarını güçlü bir estetikle anlatabildiği için böylesine sevildi. Bugün reel politik ile kurduğu ilişki elbette Şivan’ın tercihidir. Ancak her tercih aynı zamanda bir vazgeçiştir, dolayısıyla Türkiye Kürtleri, Şivan’ı hangi saiklerle sevmişse, aynı saiklerle bugün Şivan’a duyduğu kırgınlık ve gönül koyma da gayet anlaşılabilir bir durumdur.

Ali Mendilioğlu’nun yazısının devamı Dipnot Tablet’te. Hemen ücretsiz indirin!

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr