Sırrı Süreyya Önder seçilemezse İstanbul’da kimin kazanmasını istediğini açıkladı

Salı, 25 Mart 2014 15:45

Google Türkiye ve Dipnot.tv işbirliği ile gerçekleştirilen Seçim Sohbetleri son haftada İstanbul yayınları ile karşınızda. Google Seçim Sohbetleri’ne bu akşam HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayları Pınar Aydınlar ve Sırrı Süreyya Önder konuk oldu.

Sırrı Süreyya Önder İstanbul’daki adaylığının AK Parti’ye yarayacağına yönelik eleştirilere yanıt verdi. Önder, “Ben kazanmazsam kimin kazanmasını isterim? Bir sosyalistin kazanmasını isterim. Çünkü benim nazarımda Topbaş’la Sarıgül’ün zerre kadar zihniyet olarak ilke olarak politika olarak al birini vur ötekine. Şundan öte bir program duymadık: Siz çok çaldınız biraz da biz yiyelim” şeklinde konuştu.

Türkiye Komünist Partisi ile ittifak yapmak için daha önce görüştüklerini belirten Önder ancak TKP’nin kendi yolunda devam etmek istediğini ifade ederek, “İlkeli tutum böyle olur. Son derece saygıdeğerdir. Biz seçilmeyeceksek bu kent Aydemir Güler’e de emanet edilebilir” dedi.

AK Parti adayı Kadir Topbaş’ı fazla eleştirmediği gerekçesiyle tepki aldığı hatırlatılan Önder, “Biz bu ülkede yerel yönetimi aldığımız gün Kadir Topbaş bizim ilk suç duyurusunda bulunacağımız ve soruşturma açacağımız insandır. Niye? Kente karşı suç işlemiştir. Bu kente bir gün lazım oldu, lazım olduğu bu kenti Başbakan’a ve onun TOMA’larına bıraktı. Ortadan kayboldu. Sonra titrek bir sesle çıktı ‘otobüsün yerini bile artık size danışacağım’ dedi Başbakan’dan bir zılgıt yedi yine ortadan kayboldu. O gün itibariyle artık bu kentin belediye başkanı değildir” diye konuştu.