Sırrı Süreyya Önder çekilme için kesin tarih verdi!

Çarşamba, 24 Nisan 2013 10:12

130423onder_cekilme.hlargeÇözüm sürecinin en önemli adımı olan PKK’nın sınır dışına çekilmesi ile ilgili BDP’li Sırrı Süreyya Önder’den bir açıklama geldi.

Önder, Kandil’in 25 Nisan’da yapacağı açıklamanın ardından PKK’nın 25 Nisan’dan itibaren çekilmeye başlayacağını söyledi.

TBMM’de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda gazetecilere açıklama yapan Önder, şunları söyledi:

“25 Nisan’da Kandil’de uluslararası bir basın toplantısı düzenlenecek ardından PKK’nın sınır dışına çekilme sürecinin başlayacak.

Süreçte hiçbir sıkıntı yok. İmralı ile görüşmeler devam eder ama artık mektup şeklinde olmaz. Görüşmeler BDP’liler üzerinden yürür.”

‘SINIR DIŞINA ÇEKİLİN’
Abdullah Öcalan, 21 Mart’ta Diyarbakır’da düzenlenen Nevruz kutlamalarında okunan mektubunda terör örgütü PKK’ya ‘sınır dışına çekilin’ çağrısı yapmıştı.

BDP’li milletvekili Pervin Buldan tarafından Kürtçe, Sırrı Süreyya Önder tarafından da Türkçe okunan mesajında Öcalan, özetle “Artık silahlı unsurlarımızın sınır ötesine çekilmesi aşamasına gelinmiştir” ifadelerini kullanmıştı.

Öcalan’ın bu açıklamasından sonra ise çekilmenin silahlı mı silahsız mı olacağı tartışma konusu olmuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı bir televizyon programında ”Gidecek olan silahını nereye bırakırsa bıraksın, gömerse gömsün o bizi ilgilendirmiyor, bırakıp gider. Çünkü, aksi takdirde provokasyona bu iş çok açıktır” ifadelerini kullanmıştı.

Kandil’deki terör örgütü yönetimi ise Erdoğan’ın bu açıklamasına “Silahsız çekilme gündemimizde değil” yanıtını vermişti.

Çekilme sürecinde hükümet, muhatabın kendisi olduğunu belirtirken; BDP ve PKK ‘yasal güvence’ istiyor.