Sirklerde aslan ve kaplan olmayacak

Pazar, 10 Şubat 2013 16:20

İngiltere’de hayvan hakları savunucularının uzun uğraşları sonrası sirklerden aslan ve kaplanların çıkarılmasına karar verildi.

Roma İmparatorluğu döneminden beri akrobat, palyaço ve egzotik hayvanlarla kalabalıkları çoşturan sirkler popüler kültürün bir parçası olarak devam ediyor. Ancak ilk kez bu yıl kaplanlar gösterilerde yer almayacak. Hayvan hakları savunucuları bunun İngiltere’de hayvanların gösterilerde kullanılmaması için bir başlangıç olmasını umuyor.

Uluslararası Hayvan Sunucuları Başkanı Jan Creamer “Büyük kedileri ve egzotik hayvanları küçük kafeslere koymak, onları eğitirken sopalamak modern dünyanın kabul edeceği bir davranış değil” dedi.

Sirk hayranlarının takip ettiği King Pole dergisinin editörü David Jamieson “Bu kıtadaki hayvan eğitmenlerine iyi bir örnek olur” değerlendirmesini yaptı.

Geçen yıl ilk kez Bobby Roberts Süper Sirki’nin sahibi Bobby Roberts hayvan hakları kanununu ihlal ettiği gerekçesiyle cezalandırılmıştı. Bobby Roberts’in sirkinde fillere kötü muamele yapıldı tespit edilmişti. Daha önce de bir başka gösteride kaplan ve aslanların dövüldüğü belirtilmişti.

Uzmanlar hayvanların uzun süre kafeslerde yolculuk yapmasının büyük sağlık sorunlarına yol açtığını belirtiyor. Guardian gazetesinde yer alan habere göre İngiltere’de koalisyon hükümeti sirklerden tüm hayvanların çıkarılması vaadinde bulunmuştu ama henüz tarih konusunda bir açıklama yapılmadı.

GAZETEPORT