Şirketler sosyal projeleri ‘yatırım’ olarak mı görüyor?

Salı, 9 Nisan 2013 17:30

Dipnot.tv canlı yayınlarından Onlar Farkında programında bu haftaki konukları Koç Üniversitesi gönüllüleri, Işık Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeler kulübü, Bahçeşehir Üniversitesi  Sosyal Ben ekibi ve Türkiye Kurumsal  Sosyal Sorumluluk derneği.

Sosyal sorumluluk anlayışının öğrenciyken başladığını savunan öğrenciler yaptıkları sosyal sorumluluk projelerini büyük heyecanla anlattılar.

Koç Üniveristesi gönüllülerinden olan Yonca Yakut, 8 senedir yüzlerce gönüllünün içinde görev aldığı projeler gerçekleştirdiklerini ve şuanda 25 gönüllüyle Artvin Yusufeli Kazım Karabekir İlköğretim okuluna kütüphane yapmak için geldiklerini belirtti ve izleyicilere oluşturdukları kütüphaneyi gezdirdi. Ayrıca Koç üniversitesi gönüllüleri  2757 kitapla oluşturdukları kütüphaneye 10 adet bilgisayar bağışladıklarını ve kütüphaneye cevre eğitimi köşesi oluşturduklarını dile getirdiler.Gönüllüler sadece kütüphane yapmakla kalmayıp kendi oluşturdukları ders programlarıyla iki gün boyunca 1.sınıftan 8. Sınıfa kadar bütün öğrencilerin derslerine girdiklerini anlattılar.

Bahçe Şehir Üniversitesi Sosyal Ben ekibinden Ece çiftçi 7-13 yaş arası çocuklar için çeşitli illerde 14 tane atölye kurduklarını ve öğrencilerin bu atölyelerde kendi kişisel gelişimlerine katkı sağlayabilecek, ilgisini çekecek branşlarda eğitim aldıklarını belirtti. Öyle ki birçok öğrencinin yeteneklerini ortaya çıkarttıklarını ve onların farklı uğraşlarla kendilerini geliştirdikleri söylendi.

Işık Üniversitesi Sosyal Sorumluluk kulübü’ nden Emircan Kürküt ise okulun içerisinde bir kumbara oluşturduklarını, kumbaranın bir kısmına kitap diğer kısmına oyuncak koyduklarını ve kumbara dolduğunda öğrencilere ve çocuklara destekte bulunduklarını söyledi. Ve Şile bölgesindeki sokak köpekleri için Şilepati diye bir instagram yarışması düzenlediklerini belirtti. Ayrıca 10-11 Nisan tarihinde Işık üniversitesinde gerçekleştirilecek olan “Kurumsal Sosyal Sorumluluk” etkinliğine tüm  Dipnot.tv izleyicilerini davet etti.

Hangout Nasıl Yapılır2 Yatay