Şirket ahalisinin yeni bağımlılığı: Slack

Salı, 30 Haziran 2015 11:01

Slack bir buçuk yıl kadar önce adı sanı duyulmayan ki bu yazıyı okuyan çoğu okurumuzun da henüz duymadığı bir mesajlaşma uygulamasıydı. Şu an ise 1 milyondan fazla kişinin kullandığı bir kurum için iletişim uygulaması. Slack, şirket çalışanlarının kendi içlerinde iletişimi daha verimli ve zevkli hale getirebilmeleri için ortaya çıktı.

Slack’i özellikle Startuplar ve internet şirketleri kullanıyor. Bu uygulamanın nesi varda bu kadar popüler derseniz şöyle söyleyelim, nesi yok ki! Sadece bir mesajlaşma uygulaması hatta platformu olarak bakmamak lazım. Slack 100’den fazla platform ile entegre edilebiliyor. Şirketinizin kullandığı birçok yazılımı buraya entegre ederek tek bir noktadan bakabiliyorsunuz. Kurum için iletişim uygulamaları arasında da öne çıkmasını sağlayan da bu özelliği oldu zaten. Örneğin; şirketinizin ismi Twitter’da her geçtiğinde size söyleyen bir chat grubu kurabilirsiniz. Buraya sadece şirketin sosyal medya çalışanları ve siz üye olabilirsiniz. Veya sevdiğiniz bir kişinin veya takip ettiğiniz bir sektör temsilcisini sosyal medyada tüm paylaştıklarını direk size gösteren başka bir chat odası daha kurabilirsiniz. Varyasyonları istediğiniz gibi genişletebilirsiniz.

slack1Slack’in ünvanlarından biri de ‘’email killer’’ yani e-posta yok edici diyebiliriz. Şirketlerde kurum için e-posta gönderiminin Slack kullanımı ile yüzde 50-80 arası düştüğü belirtiliyor. Hatta bazı şirketler artık kurum için iletişimde tamamen e-posta gönderimini durdurup Slack’e geçtiler. Aslında verimlilik açısında da oldukça iyi bir karar gibi gözüküyor.

Aslında hayatınızda çok yeri olmayan bir uygulamanın bu yazının konusu olması da biraz garip gelmiş olabilir. Slack hakkındaki her şeyin biraz garip olduğu gibi. Uygulama isterseniz ücretsiz, isterseniz paralı versiyonlara sahip. Ücretsiz versiyonunda işinize yarayabilecek birçok özellik var. Ama tabii ki aylık 6 dolardan başlayan paralı versiyonlarda özellikler istemediğiniz kadar çok. Paralıyı kim kullanır diyorsanız şu an ki 1.1 milyon kullanıcının 300bini paralı versiyonu kullanıyor. Şirketin bu yıl 25 milyon dolar ciro yapması bekleniyor. Şu ana kadar 340 milyon dolar yatırım adlı ve değerlemesi 2.8 milyar dolar! Yakın zamanda değerini en az üç katı ile çarpmanız da olası.

Hazırlayan: GÖKSAN KADAYIFÇI

Dipnot Tablet’in 223. sayısını indirmek için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play