Şimdi de ‘Akıllı saat’ savaşı kızışıyor

Pazartesi, 15 Nisan 2013 15:03

iwatch-akilli-saat-600x352Apple’ın, Samsung, LG ve Google’ın da dahil olduğu akıllı saat yarışının son ismi, yazılım devi Micsosoft oldu. ‘Giyilebilir akıllı ürünler’ piyasası da kızışacağı benziyor.

Wall Street Journal’ın tedarikçilere dayandırdığı bilgilere göre, Microsoft dokunmatik ekrana sahip akıllı saat geliştirmek için çalışmalara başladı. WSJ’ye konuşan kaynaklar, Microsoft’un 2013 başında Asyalı tedarikçilerden ‘saat üretiminde kullanılabilecek malzeme göndermelerini istediğini’ ifade etti. Kaynaklardan bir tanesi, Microsoft’un Ar-Ge birimiyle Washington eyaletindeki Redmond bürosunda görüştüğünü söyledi.

Teknoloji sitelerinin konu hakkında yorum talep ettiği Microsoft, henüz bir açıklamada bulunmuş değil.

İDDİALAR DOĞRU OLABİLİR
Mashable sitesi, geçmişte saat projelerine eğilmiş olan Microsoft hakkında çıkan yeni iddiaların doğru olabileceğini belirtti.

Microsoft, yakın zamanda Fossil ve diğer saat üreticileriyle işbirliği yaparak ‘Akıllı Kişisel Nesne Teknolojisi’ (SPOT) projesi üzerinde çalışmıştı. SPOT, kullanıcının bilgisayarına bir kablo ile bağlanabilecek ve borsa ve hava gibi bilgiler sunacaktı.

Akıllı saat furyası, Şubat 2013’te Apple ile başlamıştı. Samsung, geçtiğimiz ay akıllı saat üzerinde çalışacağını açıklarken, kaynaklar LG’nin de bu ürün üzerinde proje geliştirdiğini belirtmişti. Google, yarışa dahil olurken, şimdi gözler akıllı saat kavramını ilk kez ortaya atan Sony’nin üzerinde.