Şimdi ben robot mu oldum?

Salı, 28 Ekim 2014 12:55

Toplu taşımaya bindiğim zaman dikkatimi çeken en büyük şey herkesin telefonda bir şeyler karıştırması. Evet, bu artık çok da yadırganan veya dikkat çeken bir durum değil. Fakat fark ettim ki bu durum metrobüste, metroda veya otobüste oturan herkesi daha bir sessiz ve kendi halinde yapıyor. Veya otobüste sıcaktan bunalmış bir abiyi biraz da olsa gevşetiyor. Cep telefonundan Candy Crash oynayan abilerimiz etrafa ‘ne bakıyon ulan’ tribi atmıyorlar. Stresli bir iş gününün sonunda patlamaya hazır bir insanı internette izlediği komik video gevşetebiliyor. Haliyle bu durum daha yatışmış bir topluma doğru yolculuk halini alıyor sanki.

İnsanlar anti sosyal oldu bu cep telefonu, bu internet yüzünden diyenlerdenseniz bir de şu açıdan düşünün. Hemen hemen herkesin havadan nem kaptığı şu günlerde biraz da olsa kafamızı dağıtmak ve anti sosyal olmak iyi bir şey değil mi? Ya da birbirleriyle zaten konuşmayan insanların Twitter’da fikir alışverişinde bulunması daha mı az insani?

İnternette bu konu hakkında videoları izlerseniz çoğu şu cümleyle başlar: Teknoloji bizi Cyborg yaptı. Yani artık robot olduk geçmiş olsun! Bana sorarsanız bu tam tersi, robot oldukça sanki daha da insanileşmeye başladık. Şu an bir kaza yaptığınızda bile artık kavga etmeden cep telefonundan anında tüm işlemleri halledebiliyorsunuz. Aslında kullandığımız tüm uygulamalar, cep telefonları, bilgisayarlar, tabletler zamanı ve buna bağlı olarak paranızı daha verimli kullanmanız üzerine yapılıyor. Tüm bunlar bizi daha verimli çalışan makinalar haline getirmek için değil daha insani bir biçimde yaşamamız için yapılıyor. Her ürün veya servis gibi bu teknolojileri de abartmak bazıları için sorun teşkil edebilir fakat önemli olan bunları hayatınızı kolaylaştıracak şekilde kullanmaktır.

Örneğin son günlerde çokça kullandığım bir programdan bahsedebilirim. Tam da zamanı daha verimli kullanmak üzere, ismini belki duymuşsunuzdur: IFTTT, ifttt.com adresinden gireceğiniz bu sitede istediğiniz her web uygulamasını birbirine bağlayabiliyorsunuz. Bunlara programcıların dilince trigger deniyor. Yani ufak programlar. Fakat siz bir program yazmıyorsunuz zaten IFTTT üzerinde binlerce önceden hazırlanmış triggerlar var, siz sadece bunlardan istediğinizi seçip kullanmaya başlıyorsunuz. Örneğin ben NASA-Twitter triggerını kullanıyorum. Uzaya ne zaman biri çıksa bana otomatikman eposta geliyor. Bu ne işe yarıyor derseniz, sadece uzaya kim ne zaman çıkmış bilmek istiyorum, hayır deli değilim.  Yararlı bir şey istiyorsanız örneğin İstanbul’da yağmur yağacaksa bir gün önceden kendime eposta gelmesini sağlayan bir trigger’da kurdum.

Hazırlayan: Göksan Kadayıfçı

Yazının tamamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play