Silikon Vadisi’nin yolu garajdan geçer! Teknoloji devlerinin ibretlik hikayesi!

Salı, 15 Ekim 2013 10:42

a2Silikon Vadisi’nin yolu garajdan geçer! O da olmadı yurt odasından geçer. Bu Amerikalı gençlerin yurtlarda garajlarda kurdukları şirketlerden fenalık geldi artık, şimdi sıra sizde, yurt odasını kaçırdıysanız o zaman hemen bir garaja, bu işler evde veya Starbucks’da olmaz. Birader burası Amerika mı ne garajı dediğinizi duyar gibiyim, o zaman gidin tenha bir yere kurun çadırınızı ferah ferah başlayın kodlamaya.

Bu işin evden olmadığı artık anlaşılmış durumda, hayır evden de çıkar ama ancak siz biz biliriz, karşı kıtanın haberi olmaz. Bazı girişimci arkadaşlarım bulalım bir garaj, oradan yürürüz artık dediler ama onlara gösterilen en uygun yer sanayi mahallesinde bir depo oldu, neyse oralara hiç girmeyelim.

Demek istediğim bir şekilde evden çıkmanız lazım, çünkü insanlar projeden daha çok başarı hikâyelerine odaklanıyor, şu an gördüğünüz şirketlerin hikâyeleri biraz fazla romanlaştırılmış durumda da olsa, bunun da bir pazarlama taktiği olduğunu unutmamak lazım.

Gelin biraz bu meşhur odaları ve garajları beraber gezelim…

Facebook

Yakın zamanda Mark Zuckerberg’in Harvard’da kaldığı odaya turlar düzenlenirse hiç şaşırmayın belki de düzenleniyordur ben bilmiyorum.

Aşağıda gördüğünüz ev ise Zuckerberg’in Okulu bırakıp Kaliforniya’da tuttuğu ve arkadaşları ile Facebook’un ilk versiyonu thefacebook.com üzerinde çalıştıkları yer. Bir Steve Jobs hayranı mıydı bilinmez ama evi Los Altos, California’da kiralaması bir zamanlar aynı mahallede garajda çalışan bir ikiliden daha şanslı olduklarını gösteriyor.

Öyle mi acaba?

a1

Apple

Yine Steve Jobs ve Steve Wozniak’ın ilk Macintosh’u yaptıkları garaj da tam altımızda duruyor. Posta kutusunun da altında görebileceğiniz gibi yerin tam adresi 2066 Crist Drive, Los Altos, California.
Amerika’ya giderseniz iPhone ile bir fotoğrafını çekin artık.
a2

Google

Google’ın ilk adının BackRub olduğunu biliyor muydunuz ? Larry Page ve Sergey Brin arama motoru üzerine çalışmalarına başladıktan bir müddet sonra bu ismin pek gelecek vaad etmediğini düşünürler ve bir matematiksel terim olan ”googol” kelimesiyle oynayarak Google’ı bulurlar.

Bunu da işte tam aşağıdaki garajda yaparlar, Google’ın temellerinin atıldığı bu garajı Susan Wojcicki’den kiralayan bu ikili aynı zamanda resimde gördüğünüz bu bayanı da ekibe katarlar.Susan Wojcicki halen Google’da Ürün Yönetiminden sorumlu başkan yardımcısı olarak görevine devam ediyor.
a3

YouTube

Chad Hurley ve Steve Chen’in kurdukları YouTube’un temelleri ise diğerlerine nispeten daha normal bir yerde kurulmuş, ama dikkatinizi çekerim yine evde değil.
a4Çalıştıkları ofiste çok sıkılmış olacaklar ki hemen buldukları fikir üzerine ofis bilgisayarında çalışmaya başlamışlar. Gördüğünüz bu resimde onların o zamanki ofisinden bir görüntü.

Yurt odası, garaj veya kocaman bir ev, önemli olan fikrinizin ne kadar arkasında durduğunuz ve bu fikirle nasıl bir değer yarattığınız, buna bir de biraz imaj ve pazarlama kafası ile yaklaşırsanız, bir sonraki başarı öyküsü siz olabilirsiniz.
Önemli olan başlayın ve bundan korkmayın, hemen şimdi başlayın ve başarısız olun, başarısız olun ki bir daha başlayın.

Göksan Kadayıfçı