Sıkı kol kasları için egzersiz önerileri

Pazar, 20 Nisan 2014 11:26

Tuzluk ve el sallarken kolların sallanması halk arasında bilinen en önemli tespit olarak dünya literatürüne geçmiştir.

İstemeden de olsa toplum içinde tuz dökmekten ve el sallamaktan korkar olduk.

Ama artık korkulara bir son vermenin zamanı geldi!

Karın, kalça egzersizlerimizin üzerine ilave olarak bu hafta eklenecek olan kol çalışmalarımız, yaz aylarına yaklaştığımız şu günlerde önem arz etmekte.

Siz siz olun kol çalışmalarınızın hakkını vererek uygulayın, neden mi! Kollar vücudun insan etkileşiminin bir parçası ve sosyal hayatın kolaylaştırılmasında çok etkilidir. Sımsıkı kollara ve kaslara sahip olan kişilerin duruşu ve tokalaşması her zaman karşısındaki kişiye güven verir.

Erkekler kollarının çok kaslı olmasını istese de bayanlarda bu durum farklı.
Bayanlar kollarımızın altının bıngıl bıngıl sallansın istemeyiz değil mi?

Her zaman spor yapmamak için bahanemiz de hazırdır: “Ağırlık çalışırsam kollarım çok kaslı olur, ay iğrenç,çok itici, hiç sevmem, çok kötü görünüyor falan filan.., Ama şunu bilmeliyiz ki düşük kg arası ağırlıklar ve lastik egzersizleri ile yapacağımız haftada 3 kez 10 dk süren kısa kol çalışmalarını düzenli uygularsanız isteseniz de o kadar kaslı kollara sahip olmazsınız.

Emin olunuz ki daha sıkı ve daha ince kollara sahip olur ve o sarkık, sallanan kollardan da yaza kadar kurtulmuş olursunuz. Önceleri belki hafif bir ağrı hissedebilirsiniz belki ama güzellik için katlanılamaz bir acı olduğunu da düşünmüyorum!

Başlangıç için kaldırabileceğiniz en hafif ağırlıkları ya da direnç lastiklerini tavsiye ederim. Sonrasında ağırlıkları ve lastik dirençlerini zaman içerisinde arttırmanız mümkün olacak.

Kolun ön bölümü “biceps”, arka bölümü “triceps”ve omuz çevresinde bulunan “deltoid/shoulder” kas gruplarınız için 3’er set üzerinden olmak şartı ile hafif ağırlık ve dirençli lastiklerden oluşan kısa bir çalışma hazırlayın.

İnternet üzerinden google amcaya, biceps, triceps ve shoulder egzersizleri diye aratarak en az 3’er hareket belirleyin.

Bu egzersizleri daha önceki haftalarda size vermiş olduğum karın ve kalça çalışmaları ile birleştirin.

Kol çalışmalarını tavsiyem üzerine en sona bırakabilirsiniz. Vücudun geneli bu çalışmalar sonrasında biraz yorgun düşeceğinden kol çalışmalarınızın verimi açısından bu sıralama önem arz edecektir.

Unutmadan egzersiz sonrasında bütün kaslarınızı esnetmeyi de unutmayın, esneme çalışmaları ile hem çalışmalarınızın verimini arttırır hem de sakatlıklardan vücudunuzu korumuş olursunuz.

Haydi bakalım pes etmek yok yaza az kaldı.

Motivasyonunuzu düşürmeden, beslenmeye de dikkat ederek tam gaz devam.

Spor dolu günler dileklerimle.

Barış Çunguroğlu (@bariscunguroglu)

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ İNDİRMEK İÇİN 

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN