Şike çalıştayı faydalı olur mu? Dipnot Tablet Spor Yazarı yazdı

Cumartesi, 9 Şubat 2013 14:21

Dipnot Tablet spor yazarı Erdi Aydemir, Europol şike soruşturması ve Şike Çalıştayı’na değindi.

Ülkemizdeki 3 Temmuz sürecinin yavaş yavaş geride bırakmış, işin sadece Yargıtay tarafını düşünedururken bu sefer de AB Polis Teşkilatı olaya el attı.

İlk gelen bilgilere göre tam 380 maçta şike şüphesi mevcut. Tabii ki bu maçların içinde Olimpik Lyon’un Dinamo Zagreb’i 7-1 yendiği karşılaşma da var. Üstüne üstlük maçların büyük çoğunluğu marka değerine çok önem veren UEFA’nın organizasyonlarına ait.

Gelen diğer bölgelere bu büyük şike şebekesinin yıllık karı ortalama 8 milyon avro. Avrupa’da çok sayıda spor kulübü bu kadar büyük bir meblağı transfer bütçesi olarak bile kullanamıyor.

Bu soruşturmada Türkiye’nin payına düşen sayı ise 79. Hatırlarsak 3 Temmuz soruşturmasındaki 19 maç sayısı bizi çok zorlamıştı. 79 maç bizi ne hallere getirir tahmin bile edemiyorum.

Soruşturma henüz çok taze olduğu için öyle ince yorumlar yapmak gayet yanlış olur. Köşe bucak yorum yapmadan önce çeşitli dokümanları elde etmemiz gerekiyor. Fakat şu da bir gerçek ki bu iş de en az 3 Temmuz süreci kadar bizleri ve özellikle spor yazarlarını çok yoracak.

Şike ve doping olaylarında sıfır tolerans ilkesini benimseyen FIFA ve UEFA beklendiği üzere bu soruşturmaya tam destek vereceklerini açıkladılar. Peki Dinamo Zagreb-Lyon maçını incelemekten kaçınan bu iki organizasyon nasıl bir tam destek verecek? Olayın en karanlık tarafı da bu.

Şike konusunda gayet hassas olan TFF ile Gençlik ve Spor Bakanlığı da tam destek vereceklerini açıklayan diğer kurumlar. İnşallah 3 Temmuz sürecinde alamadığımız radikal kararı Europol soruşturması sayesinde alırız ve bazı yaralı uzuvları vücuttan uzaklaştırırız.

Küçük ve az para kazandıran olsun ama futbolumuz temiz olsun.

Şike Çalıştayı Faydalı Olur mu?
Europol’ün bu ağır soruşturmasını açıkladığı günlerde “Interpol-Fifa Futbolda Şike ve Yasadışı Bahse Karşı Eğitim ve Önleme Programı Türkiye Çalıştayı” İstanbul’da başladı.

Çalıştaya; Tahkim Kurulu, PFDK, AFDK, Etik Kurulu temsilcileri ile Disiplin Müfettişleri, Lig temsilcileri, Kulüp Başkanları, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Profesyonel Futbolcular Derneği, Profesyonel Hakemler Derneği, Spor Toto ve İnteltek gibi birçok kurum ve kişi katıldı.

3 Temmuz sürecinin başladığı ilk günlerde şikeyle ilgili önemli makaleler yayınlamış Declan Hill de önemli bir panel vermişti. Bu panelden çok şeyler öğrenmiştik ama birkaç programdan sonra Hill’in ismini hemen unutmuştuk.

Bence bu çalıştay da birkaç haftalık gündemimizde yer alacak fakat daha sonrasında yaz transfer dönemine geldiğimiz yine menajerlere bolca komisyon ödeyip, yasadışı bahis için birçok maçın manipüle edileceğini göreceğiz.

Türkiye’de bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız yapacağınız iş panel ya da çalıştay toplamak değil radikal tedbirler alarak bazı yöneticileri spordan uzaklaştırmak olmalıdır.

Aksi halde çalıştay bildirileri Beyazıt Devlet Kütüphanesi koleksiyonuna dahil olur ve biz yine eski taslarla hamamda terlemeye devam ederiz.