“Sıfırcı Hoca”dan not arttırımı

Cuma, 17 Mayıs 2013 09:54

i3ZnSpmo00moKredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu ‘yatırım yapılabilir’ seviyeye yükseltti. Türkiye’nin uzun zamandır beklediği ikinci “yatırım yapılabilir” notu geldi.

Kıt not verdiği için ‘Sıfırcı hoca’ olarak nitelendirilen kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu Baa3′e yükseltti.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yaptığı açıklamada Moody’s'in, Türkiye’nin uzun vadeli yabancı para birimi cinsinden kredi notunu bir not artırarak Baa3′e yükselttiğini, böylece Türkiye’nin kredi notunun, Fitch’in ardından Moody’s tarafından da “yatırım” seviyesine (investment grade) yükseltildiğini ifade etti.

BAKAN ŞİMŞEK’TEN AÇIKLAMA
Bakan Şimşek, kararın ardından yaptığı açıklamada kararın borç yükünü azaltacağı ve uzun vadeli büyümeye olumlu katkı sağlayacağını belirtti.

Şimşek, yazılı açıklamasında şunları kaydetti: “Bu ülkemize uzun vadeli yatırım girişlerini hızlandıracak bir adımdır. Bu not, Hazine’mizin ve şirketlerimizin uluslararası finansmana erişimini artıracak, borçlanma yükünü azaltacak ve ülkemizin uzun vadeli büyümesine olumlu katkı sağlayacaktır. İkinci yatırım yapılabilir seviyedeki not, sermaye girişlerindeki oynaklığı da azaltacaktır.”

Bu arada, son iki not artışı da Bakan Şimşek’in Londra’da yatırımcılarla görüşmeleri sırasında gerçekleşti.