Sıcak yaz akşamlarında izlenmeye değer dizi önerileri

Cuma, 7 Temmuz 2017 10:50

Hazırlayan : Beyza Akıncı

 

  1. THE WALKİNG DEAD

shutterstock_593838680

İMDb : 8.6

 Kasabanın polis şefi Rick Grimes bir gün vurularak hastaneye kaldırılır;fakat o komadayken bildiği dünya artık yok olmuştur. Artık her şey zombilerin insafına kalmıştır.

Tabi içlerinde biraz da olsa duygu kaldıysa… Atlanta’da kaostan sonra sessizce hayatta kalmaya çalışan küçük bir grup insanınsa, birbirlerinden başka tutunacak kimseleri yok…

 2.SPARTACUS

 shutterstock_495882061

İMDb: 8.6

Bir gladyotörün hikayesi olan bu dizi geniş kitlelere hitap etmeyi başarmıştır. Yurdundan ve sevdiği kadından koparılan bir adamın, kanlı arenalarda küllerinden doğuş hikayesini anlatıyor.Ayrıca bu dizi ileri teknoloji görsel efektlerden  fazlasıyla yararlanmıştır. Kanlı sahneleri ve tutkulu aşkları sevenler buraya !

3.VİKİNGS

vikings.pnr

İMDb:8.6

Bu dizi 8. yüzyıl İskandinavyası’nda , Ragnar Lothbrok ve ailesinin öyküsünü ekranlara taşıyor. Önceden sakin bir hayat geçiren Rangar’ın cesur bir savaşçıya dönüşmesini gözler önüne süren dizi ayrıca savaşçı ve tüccar bir kavim olan Vikingler’in çok az işlenmiş ilgi çekici kültürüne de tanıklık etmemizi sağlıyor.

4.SHAMELESS

 shutterstock_326881796

İMDb:8.7

Sevilmeyen alkolik bir baba , terk edip giden bir anne ve bütün bu olanlarla baş etmeye çalışan yaşları ikiden yirmiye kadar değişen altı tane birbirinden farklı çocuk, koskocaman bir aile. Shameless bu karanlık tablodan sıkı bir dram yerine, trajikomik bir hikaye çıkarmayı başarıyor.

Fiona’nın bütün çabalarına rağmen ne onun ne de ailesinin başı bir türlü dertten kurtulamıyor. Yine de eğlenceli yine fazlasıyla izlenmeye değer bir dizi.

5.DR WHO

who_pnr

İMDb:8.8

BBC’nin ve dünyanın en uzun soluklu dizilerinden olan ve 1963′ten 1989′a kadar tam yirmi altı yıl devam etmiş olan klasik Doctor Who’nun maceralarının devamı diyebiliriz.

Dizi izleyenlere  ilk başta yaşayan son zaman lordu doktoru tanıtıyor.Zaman lordları ve en büyük düşmanları Dalekler arasında yaşanan son zaman savaşında bütün zaman lordları ve gezegenleri Gallifrey yok olmuştur, sadece Doktor kurtulmuştur. Zaman lordları zamanda yolculuk edebildiği gibi ‘yenilenme’ güçleriyle vücut şekillerini baştan oluşturabilir ve kopan organlarını tekrar çıkarabilirler. Bu yüzden ölümsüzdürler ki Doktor 900 küsur yaşındadır.

Rose’un doktorla tanışıp onun maceralarına katılmasıyla dizi daha da ilgi çekici bir hal alıyor , izlemenizi tavsiye ediyorum.

6.HOUSE

indir.pnr

İMDb:8.8

Huysuz, ukala, çekilmez, asosyal, saplantılı ve aynı zamanda dahi bir doktor, teşhis konulması zor hastalıklar ve bu konuda eğitilmek için özenle seçilmiş genç doktorlar… Televizyon dünyasının Nobel Ödülü olarak tanımlanan Humanitas Prize ödülüne, Altın Küre ve Emmy’e layık görülen House  tüm zamanların en iyi hastane dizilerinden biri.

7.BLACK MİRROR

shutterstock_558581176

İMDb:8.8

Dizinin her bölümü bir film tadında olan her bölümünde farklı konularla farklı oyuncularla devam eden dizi fazlasıyla çarpıcı gerçeklerle yüzleştiriyor. Öykülerin yazarı Charlie Brooker gerçeklerden çok da uzakta olmayan bir gerçeküstü dünyayı izleyenlere  yansıtmayı hedeflemiş gibi duruyor.İzlemeyenleriniz varsa hemen şimdi açın ve izleyin derim.

8.NARCOS

 p11993086_b_h10_ab

İMDb:9.2

Uyuşturucu İle Mücadele Dairesi’nde çalışan bir Meksikalı ajan olan Javier Pena, ünlü Kolombiyalı uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ı yakalamak için Birleşik Devletler tarafından Kolombiya’ya yollanır. Bütün hikaye asıl herkes için bundan sonra başlar. Dizi gerçek bir olaydan esinlenerek uyarlanmıştır ve Escobar’ın tutumu kafalara kazınmıştır.

9.FRİENDS

friends

İMDb:9.0

Listelerin olmazsa olmaz dizisi Friends’e geldi sıra.Özellikle bu yaz akşamlarınızda sizi mutlu etme garantili bir dizi. New York’ta yaşayan 20′li yaşlardaki üçü kadın, üçü erkek, altı kişilik bir arkadaş grubunun yaşamları ile ilgilidir. Çekimleri 10 yıl süren dizinin karakterleri gerçek hayatta olduğu şekilde dizide de aynı oranda yaşlandırılmışlardır.Bu altı kişilik arkadaş grubunun arasında olan olaylar sizi çok eğlendieicek ve biraz olsun rahatlamanızı sağlayacaktır.

10.WESTWORD

wes.pnr

İMDb:9.2

Son zamanların en çok konuşulan dizisi tartışmasız Westworld. Karanlık bir gelecekte geçen dizi zengin kesime hitap eden bir eğlence parkını mekan ediniyor. Yapay zekaların kullanıldığı, gelen ziyaretçilerin katılabildiği oyunlarla dolu bu parkta; vahşi batı macerası sunan kısımda bir sorun ortaya çıkacak. Eğlenmeyi uman müşteriler, peşlerindeki silahlı nişancıdan kurtulmayı başarabilecekler mi ? İzlemeden bilemezsiniz.

11.SHERLOCK

shutterstock_110867483

İMDb:9.2

Modern bir Sherlock Holmes uyarlaması.. Bu kez Sherlock günümüz Londra’sında, günümüz şartlarında çözüyor davaları. Yanında yine Doktor Watson, en büyük düşmanı yine Moriarty. Adresi yine Baker Street..

Değişen tek şey, cep telefonları, mesajlar, mailler, bloglar yani teknoloji. Ama Sherlock hyine izlenmeye değer yine güzel.

12.BREAKİNG BAD

breakdin.pnr

İMDb:9.5

Lisede kimya öğretmenliği yapan Walter White bir gün doktordan ileri safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Kendisinden sonra geride kalan ailesine maddi birikim sağlamak isteyen Walter White, uyuşturucu yapımında ustalaşan eski bir öğrencisi, Jesse Pinkman ile beraber uyuşturucu işine girer. Elbette ki yasa dışı yollardan ve uyuşturucunun da eş anlamlısının bela olduğunu bilerek. Kimya konusunda çok başarılı işlere imza atmış öğretmen ile uyuşturucu piyasasını iyi bilen eski öğrencisi, yüksek kalitede ve saflıkta metamfetamin üreterek uyuşturucu ticaretine başlarlar.Yaşanan olay örgüsüyle birlikte tanıdığı/tanımadığı herkesin geleceğini değiştirecektir.

13. GAME OF THRONES

shutterstock_403980601

İMDb:9.5

Kuzey Krallığının hükümdarı Lord Ned Stark, uzun ve zorlu savaşlardan sonra anayurduna dönüp krallığını bütünlük içerisinde tutmayı başarmıştır. Kral Robert Baratheon ile yıllarca omuz omuza çarpışan ve Baratheon’un kral olmasını sağlayan Ned Stark’ın tek istediği kuzey sınırlarını koruyan krallığında ailesiyle ve halkıyla yaşamaktır.

Fakat suyun öte yanında kendi topraklarından ve krallığından kovulduğunu iddia eden Viserys Targaryen , kız kardeşi Daenerys’i barbar kavimlerin başı Han Drogo’ya vererek, güç birliği planları yapmaktadır. Tahtını büyük bir iştahla geri isteyen ama kraliyet oyunlarından habersiz olan Viserys’in planları Kral Baratheon’a ulaşır. Savaş alanında büyük cengaver olan ama ülke ve aile yönetiminde aynı başarıyı tutturamayan Baratheon’un tamamen güvenebileceği ve her yanlış hamlesini arkasından toplayacak yeni bir sağ kola ihtiyacı vardır. Kuzeyin Lordu Ned Stark bu görev için seçilen tek aday isimdir. Kış yaklaşıyor…

Hanedan entrikaları, kapılı kapılar ardında dönen oyunlar, birilerinin kuyusunu kazmak için düşmanın koynuna girmekten çekinmeyen kadınlar, kardeşler arası çekişmeler, dışlanmalar… Hepsi tek bir hedef için: taht kavgası..Son yılların en çok ses getiren dizisi şüphesiz ki Game Of Thrones.