Shia Labeouf: “Bir kadın tarafından tecavüze uğradım”

Pazartesi, 8 Aralık 2014 11:42

Shia LaBeouf son yılların en çok konuşulan genç aktörleri arasında yer alıyor. Çocuk yıldız olarak tanınan ve sonrasında Transformers serisindeki rolü ile popülerleşen, ardından da Nymphomaniac ve Fury gibi filmlerle genç yaşında sağlam bir sinema kariyeri edinen LaBeouf aynı zamanda skandalları ile de ünlü. Bu yüzden olacak ki, geçtiğimiz günlere yaptığı ‘tecavüze uğradım’ açıklaması pek çok kişi tarafından yeni bir dikkat çekme girişimi olarak yorumlandı.

28 yaşındaki aktörün 2012 yılında yönetmenliğini yaptığı Howard Cantour.com adlı filminde eser hırsızlığı yaptığı anlaşılmıştı. İzin almadan alıntı yaptığını daha sonra kabul eden LaBeouf özür dilemişti. Ancak özür dilemek için yaptığı açıklamada kullandığı cümlelerin de çalıntı olduğu ortaya çıkmıştı. LaBeouf bir de bunun üzerine özür dilemek zorunda kalmıştı. Üzerindeki baskıdan yılan LaBeouf, Lars Von Trier’in Türkiye’de gösterimi yasaklanan Nymphomaniac adlı filminin Cannes galasına kafasında bir kesekağıdı ile çıkmıştı. Üzerinde “Ben Artık Ünlü Değilim” yazan kesekağıdı ile Cannes’de kırmızı halıda gazetecilere poz veren LaBeouf bu hareketinin bir performans sanatı olduğunu söylemişti.

shia-labeouf-via-varietyCannes’in ardından sanatını LA’ye taşıyan aktör bir galeride IAMSORRY isimli bir performans gösterisine de imza atmıştı. Bu gösteride bir odada oturup hiç konuşmadan tek tek ziyaretçi kabul eden LeBeauf, Marina Abramovic tarzı bir performans sanatı örneği icra etmişti. Fakat geçtiğimiz günlerde bu gösterinin çok da planlandığı gibi gitmediği ortaya çıktı. LaBeouf bir dergiye verdiği röportajında, gösteri sırasında gelen ziyaretçilerden bir kadının 10 dakika boyunca bacağını kırbaçladığını ve daha sonra kendisine tecavüz ettiğini açıkladı. Olayla ilgili daha fazla detay vermeyen LaBeouf şokun etkisi ile kadına direnemediğini söyledi. LaBeouf polise de aynı sebepten dolayı gidemediğini anlattı.

Bu açıklamanın ardından şimdi LaBeouf’a pek çok eleştiri yöneltiliyor. Kimileri aktörü dikkat çekmek uğruna korkunç bir yalan attığını ve bunun gerçek tecavüz kurbanlarına yapılmış bir ayıp olduğunu savunuyorlar. Kimileri ise eli kolu tutan bir erkeğin nasıl olup da bir kadının kendisine tecavüzünü önleyemediğini sorguluyor. Böyle düşünenler arasında ünlü gazeteci ve sunucu Piers Morgan da var. Morgan, Twitter üzerinden öfke dolu yorumlar yaptı ve LaBeouf’un gerçek tecavüz kurbanlarını küçük düşürdüğünü söyledi. Bir erkeğin bir kadın tarafından tecavüze uğradığını söylemesi ve ‘niye karşı koymadın?’, ‘niye polise gitmedin?’ sorularını ‘şoktaydım’ diyerek yanıtlaması pek çok kişiye inandırıcı gelmedi.

Hazırlayan: İLDEM WILSON

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play