Sherlock Holmes 50 yıl tavan arasında gizlenmiş

Salı, 24 Şubat 2015 10:43

Sir Arthur Conan Doyle’un kaleme aldığı ve 50 yılı aşkın bir süredir tavan arasında saklı kalan bilinmeyen bir Sherlock Holmes öyküsü bulundu. Doyle’un bir yardım etkinliği için kaleme aldığı öykü, 80 yaşındaki tarihçi Walter Elliot tarafından keşfedildi. Bu öyküde Sherlock Holmes, “çıkarım yapma sanatı”nın inceliklerini Dr. Watson’la paylaşıyor.

İskoçya’da bulunan Selkirk kasabasındaki tahta köprü, 1902’deki şiddetli yağmur ve seller nedeniyle tahrip olmuş, kasaba halkı 1904’te yeni bir köprü inşa edebilmek için para toplamak üzere üç gün süren etkinlikler düzenlemişti.

Bu kapsamda, kasaba halkının kaleme aldığı öykülerden oluşan 48 sayfalık The Book o’ the Brig adlı bir kitap da satışa sunulmuştu. Selkirk kasabasını sık sık ziyaret eden Sir Doyle, etkinliklerden bir gün önce, 1300 sözcükten oluşan “Sherlock Homes: Discovering the Border Burghs and, by deduction, the Brig Bazaar” başlıklı kısa öyküsüyle kitaba katkıda bulunmuştu. Tarihçi Walter Elliot konuya ilişkin, “(Sir Conan Doyle) bizzat buraya gelerek kitaba bir öykü bağışlayacak kadar kasabayı seviyordu herhalde,” dedi.

Kaynak: sabitfikir.com