Sezen Aksu yazdı, Sertap Erener ‘çocuk gelinler’ için söyledi

Çarşamba, 15 Nisan 2015 11:28

Sabancı Vakfı’nın “Çocuk Gelin Olmasın” projesi kapsamında düzenlenen basın toplantısında, söz ve müziğini Sezen Aksu ve Sertap Erener’in yazdığı “Kız Leyla” şarkısı için ünlü yönetmen Çağan Irmak tarafından çekilen klibin tanıtımı yapıldı.

Toplantıda konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, ’Kız Leyla’ şarkısındaki emeklerinden dolayı Sertap Erener’e, Sezen Aksu’ya ve Çağan Irmak’a teşekkür etti. Sabancı, “Kız çocukları gelin olmasın, çocukluklarını yaşasın. Evet iyi eğitilsinler, hiç değilse 18 yaşına kadar eğitim alsınlar. Sonra kendi ayakları üzerinde durabilsinler” dedi.

Levent’teki Sabancı Center’da düzenlenen ve sunuculuğunu tiyatro sanatçısı Yetkin Dikinciler’in yaptığı programda Güler Sabancı, şarkıyı seslendiren Sertap Erener ve Sabancı Vakfı Genel Müdürü Zerrin Koyunsağan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Zerrin Koyunsağan ise konuşmasında vakfın kadınların sorunları ile ilgili olarak yürüttükleri projeler hakkında bilgiler verdi. Koyunsağan, “Kadın konusuyla ilgili projelere 15 milyon lira kaynak ayırdık. Projelerimizde doğrudan dokunduğumuz insan sayısı 140 bin. 600 bine yakın kişiye ise dolaylı yollardan projelerimiz ile dokunduk” dedi.

KIZ LEYLA

Kiminin kocası kiminin amcası

En sevdikleri yani sözün kısası

Aldılar sıcacık uykularından

Attılar dere yataklarına gece yarısı

*

Ne kıyanlar bildi ne kıyılanlar

Erkek yasası

*

Kalk doğur kendini, kadirsin

Kadınsın, kızımsın, annemsin

Ne çok sütün vardı oysa

Dünyayı kin mi emzirsin

*

Kız Leyla ayağa kalk hemen

Kalk çabuk, topla kırıklarını

Kız Leyla pusuya yat hemen

Bi daha vurmasınlar kız çocuklarını

*

Kimi yol ağzında damladı bıçaktan

Kimi dostane bi sohbet sırası

Can giderken kul elinden

Yüzümüze tükürdü son nefesi