Sevgililer gününde satılan milyonlarca gül Etiyopya’nın en önemli sektörlerinden birini oluşturuyor

Cuma, 14 Şubat 2014 19:41

Etiyopyanın başkenti Addis Ababa (‘Yeni çicek’ anlamına geliyor) yakınlarındaki Gallica gül çiftliğine yaklaşık 300 işçi sabah 7′de iş başı yapıyor. Her yıl 8 hektarlık seralarda yetiştirilen 5 milyon gül tüm dünyaya ihraç ediliyor.

Sevgililer günü öncesi ise özellikle yoğun geçiyor. Sadece bir günde 20 çiçek toplanacak. Çiftliğin müdürü Gizachew Wondemu “Güllerin büyüme süresi 80 gün diyor. 80 gün önce bir gül diktiyseniz, şimdi toplayabilirsiniz. Özellikle kırmızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Üretimimizherzaman talebin altında oluyor” diyor.

Etiyopya aslında kahvesi ile ünlü. Ama tarım sektörü gelişiyor ve son 12 yılda Etiyopya deletinin yaptığı yatırımlarla özellikle çiçek sektöründe patlama yaşandı.

Etiyopya 2013 yılında 212 milyon ABD doları değerinde, 2 milyon ton çiçek ihraç etti. Bu rakam Etiyopya’yı dünyanın en büyük 4. çiçek üreticisi. Etiyopya Afrika’da ise Kenya’dan sonra ikinci büyük çiçek üreticisi.

Çiçek firmalarının çoğu yabancı şirketler olsa da sektör Etiyopya’da 50 bin kişiye iş imkanı sağlıyor ve çalışanların %70′i kadın. Sektör kırsalbölgelerde iş imkanı için çok iyi bir fırsat oluşturuyor.

Güller nakliyatdan önce paketleniyor, sulanıyor ve soğuk odaya konuluyor. 60 ayrı çeşit gülün yetiştirildiği çiflikte yeni gül renkleri de oluşuyor, bunlara yeni adlar veriliyor. Gallica şirketinin sahibi Stephane Mottier “Her ülke farklı gül çeşitlerini tercih ediyor. Beyaz güllerin en çok Japonya ve Güney Afrikaya satıldığını anlatıyor.
Günün sonunda çiçekler kamyona yükleniyor ve daha sonra Sevgililer Günü için hava yolu ile dünyanın dört bir yanındaki çiçekçilere teslim ediliyor.