Sevdikleriniz için bir saat teknolojiden uzak durun

Çarşamba, 2 Nisan 2014 17:31

Karanlıkta Bir Saat

Geçtiğimiz hafta kondom markası Durex, oldukça ses getiren yeni reklam filmini yayınladı. Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan çiftlerin yer aldığı reklamda, bu çiftleri birbirleriyle ilgilenmek yerine telefon, tablet, bilgisayar gibi çeşitli elektronik cihazlarıyla uğraşırken izliyoruz. Teknolojinin başta ilişkilerimiz olmak üzere hayatımızın ne kadar içine girdiğini gösteren bu reklamın sonunda ise çiftler ellerindeki cihazları bırakıyor ve ışıkları kapatıyor.

Durex, #Turn Off to Turn On hashtag’iyle destek verdiği Dünya Saati (Earth Hour 2014) kampanyası için hazırladığı bu reklam filmiyle son derece samimi bir mesaj vererek, insanlardan bir saat boyunca hem teknolojik ürünleri hem ışıkları kapatmalarını istiyor.

Tüm dünya 29 Mart Cumartesi günü saat 20:30-21:30 arası bir saat boyunca ışıklarını kapatmaya hazırlanıyor. Ülkelerin sembolü haline gelen yapıların bile Paris’in Eiffel Kulesi, New York’un Empire State Binası ve Times Meydanı, Roma’nın Colesseum’u, Moskova’ın Kremlin Sarayı gibi aklınıza neresi gelirse, bir saat boyunca karanlığa gömülmesinin sebebi ise dünyanın başındaki en büyük belalardan biri olan iklim değişikliğine, doğal kaynakların bilinçsiz tüketimine ve gezegenin karşı karşıya olduğu diğer tüm sorunlara dikkat çekmek.

WWF tarafından ilk defa 2007 yılında Avustralya’da başlatılan ‘Dünya Saati’ (Earth Hour) kampanyası aslında o yıl sadece ulusal bir hareket olarak düşünülse de, 2008 yılında küresel bir kampanya haline geldi ve 35 ülkede 371 şehir ve 50 milyondan fazla insanın katılımı oldu. 2013 yılında ise tüm dünyada 150’den fazla ülkenin katılımıyla 2 milyar kişiyi buldu bu sayı.

Türkiye’de de durum farksız değil. Kampanyaya destek 2008 yılında başladı ama asıl ciddi katılım 2010 yılında 230’un üzerinde kurum ve yaklaşık 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl ise bu hareket #dominoetkisi hashtag’iyle desteklendi ve 70 binden fazla insanın katılımı gerçekleşti. Türkiye’de de başta Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüleri olmak üzere Dolmabahçe Sarayı ve Saat Kulesi, Galata Kulesi, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı, Beykoz Kasrı, Beylerbeyi Sarayı bu projeye destek vermek için ışıklarını kapatıyor.

Bu yıl kampanyanın bir de ‘süper’ bir destekçisi var. Evet, Örümcek Adam bu yıl kampanyanın süper kahraman elçisi. İnanılmaz Örümcek Adam 2 filminin oyuncuları Andrew Garfield, Emma Stone, Jamie Foxx ve yönetmen Marc Webb projeye destek veriyor. İlgili videoyu buradan izleyebilirsiniz.

Dünya Saati kampanyası için bugüne kadar yapılan pek çok yaratıcı reklam çalışmasına da örnek vermek mümkün. İşte 2011 yılında ve geçtiğimiz yıl Leo Burnett tarafından hazırlanan iki reklam kampanyası.

Earth Hour: Nightlife

Peki siz, 29 Mart Cumartesi akşamı bir saat karanlıkta kalmaya, hatta tüm elektronik cihazlardan uzak durmaya var mısınız?

Selin Babacan

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ İNDİRMEK İÇİN 

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN