Serbest kalacağı açıklanan Gizem’e kötü haber

Cuma, 22 Kasım 2013 11:13

64 günden Rusya’da beri cezaevinde tutulan Greenpeace aktivisti Türk vatandaşı Gizem Akhan kefaletle serbest bırakılacaktı. Ancak St. Petersburg Göçmen Bürosu bir açıklama yaparak, Gizem Akhan dahil kefaletle serbest bırakılmalarına karar verilen aktivistler hakkında açılmış holiganlık davası sonuçlanana kadar Rusya Federasyonu dışına çıkamayacaklarını belirtti.

Rusya yasalarına göre kefaletle serbest bırakılan bir kişi savcılık ve mahkemenin çağrısı üzerine sorgu ve duruşmalara katılması şartıyla hareket serbestine sahip olmasına rağmen 30 Greenpeace aktivisti hakkında bu kuralın geçerli olmayacağı duyuruldu. Çevrecilerin durumuyla ilgili açıklama St. Petersburg şehri Göçmen Bürosu yetkilileri tarafından resmi RIA ajansına yapıldı. Yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Pirazlomnaya petrol çıkarma platformu eylemine katılan ve kefaletle serbest bırakılmalarına karar verilen kişiler, haklarında açılan holiganlık davası sonuçlanmadan Rusya dışına çıkış yapamaz. Haklarında Rusya Federasyonu suç yasasına göre dava görüldüğü için bunlar bizde kayıt altında bulunuyor. Serbest bırakılan sanıklardan herhangi biri, ülke dışına çıkmak bir yana St. Petersburg şehrini bile terk etmeye kalkışması halinde ilk kimlik kontrolüne takılır. Bu kişilerin serbestçe dolaşabilmesi için Rusya’ya yasal yollardan girdiklerine dair belgeleri olması gerekli. Federal Göçmen Bürosu olarak biz gereken bu belgeleri ancak yürütülen soruşturma ve dava sonuçlandıktan sonra çıkartabiliriz”.