Sensörlü baston, ışıklı çanta… Liseli kızların yaptığı bu icatlar çok konuşulur!

Çarşamba, 29 Mayıs 2013 10:36

Yeni ResimElazığ İMKB Kız Teknik ve Meslek Lisesi’nde eğitim alan kız öğrenciler, okul projesi kapsamında bir yılda yaptıkları icatları Eski Hükümet Konağı binasında sergilemeye başladı.

Kız öğrencilerin yaptıkları flash bellekli yüzük, elektrikli yüzük, çayda çıra kolye ucu, Harput Kalesi yüzüğü, korumalı bebek tulumu, çok amaçlı yastık çanta, ışıklı bayan çantası, ışıklı şemsiye, sensörlü baston ve çatal kaşıklardan tasarladıkları takılar beğeni topladı. Flash bellek yüzüğünü icat eden Gülçin Kömürcü, günlük hayatta teknolojinsin ilerlemesiyle flash belleği taşımak ve saklamak amacıyla yüzüğü tasarladığını belirterek, bu yolla flash belleğin sürekli insanların yanında kalacağını söyledi. Kömürcü, Elazığ kültürü ve geleneklerini gelecek nesillere aktarmak için Çayda Çıra kolye ucu, Harput Kalesi yüzüğünü tasarladığını ve sergilemekten gurur duyduğunu söyledi.

Kuyumculuk Teknolojisi öğrencisi İrem Üner de, kaşık ve çatallardan kolye ucu, küpe ve bileklikler tasarladığını belirterek, tasarladığı modelleri hangi evrelerden geçirerek takı haline getirdiğini anlattı.

Kuyumculuk Teknolojisi Öğretmeni Mustafa Kürşat Merdin, tamamen öğrencilerinin icadı olan korumalı bebek tulumu, çok amaçlı yastık çanta, ışıklı bayan çantası, ışıklı şemsiye ve sensörlü bastonu tanıtıp özelliklerini anlattı. Merdin, “Okulumuzun amacı araştıran, tasarlayan, üreten ve toplumumuza karşı duyarlı bireyler yetiştirmektir. Bu projelerimizi sergilemek ve insanlarımıza aktarmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.