Şenlik Başlıyor: Oscar Adayları

Pazartesi, 19 Ocak 2015 11:30

Adet yerini bulsun diye şenlik başlıyor başlığını attım. Çünkü son yılların en sıkıcı Oscar sezonunu yaşıyoruz. Ödül mevsimini iş olarak bellemiş profesyoneller bile bu yılki filmler ve adaylar için heveslenemiyor. Heyecanlanmıyor. Çünkü ortaya karışık, ılık suyla temas etmiş, bayat ekmek kıvamında bir Oscar sezonu bu. Sinefillerin arkasında toplandığı veya gişede çok başarılı olmuş ama kaliteli filmler yok. Yarış ortaya karışık birkaç film arasında. Başka bir yıl olsa bu seneki filmlerin çok ama çok büyük bir çoğunluğu aday olmayı geçtim, küçük bir iz bile bırakamazlardı. Ama her yılın da mükemmel filmlerle dolu olduğunu da bekleyemeyiz. Elimizdekilerle yetineceğiz, gelecek seneyi bekleyeceğiz. Şimdiden 2015 filmleri insanı çok daha heyecanlandırıyor.

Bu yıl 87. gerçekleşecek Oscar ödül törenini Neil Patrick Harris sunacak. 22 Şubat gecesi bol şarkılı, danslı, Broadway şovları gibi bir tören bekliyor bizi. İşte bu senenin adayları. (Şimdilik en şanslı adayları da ekledim ama son tahminlerimi her şeyin değişebileceği önümüzdeki bir buçuk ayı göz önünde bulundurup törenden hemen önce yapacağım)

En İyi Film:

* American Sniper

* Birdman

* Boyhood

* The Grand Budapest Hotel

* The Imitation Game

* Selma

* The Theory of Everything

* Whiplash

Bu sene sekiz film aday olur demiştim. Bir filmin aday olabilmesi için en az tüm oyların yüzde 5’ini alması gerekiyor. “Boyhood” gibi çok popüler bir film olduğunda oy dağılımının buna izin vermeyeceği açık. Bu sebepten dolayı sekiz film kalır demiştim; dediğim de oldu. Daha izlemediğim “American Sniper”a pek şans vermemiştim ilk başta ama Clint Eastwood’un Yönetmenler Birliği tarafından en iyi beş yönetmen arasına konulması filmin adaylığını da nispeten netleştirmişti. Aynı şekilde son iki haftaya kadar bu kadar pek şans verilmeyen “The Grand Budapest Hotel”in beklenenden fazla adaylık alacağını da tahmin etmiştim. En iyi filmle birlikte toplam dokuz kategoride aday olması beni pek mutlu etti. Filmle ilgili Şubat’ta Amerika’da çıkacak Matt Zoller Seitz’ın aynı adlı kitabında benim de Wes Anderson ve Stefan Zweig’ı karşılaştırdığım uzun bir yazım var. Bunu da burada paylaşayım; ne de olsa Oscar sezonu. İnsanın kendisinin reklamını yapması doğal.

Kim Alır: Boyhood

En İyi Erkek Oyuncu:

Steve Carell, “Foxcatcher”

Bradley Cooper, “American Sniper”

Benedict Cumberbatch, “The Imitation Game”

Michael Keaton, “Birdman”

Eddie Redmayne, “The Theory of Everything”

Burada da yine “American Sniper” bir haftaya kadar önce bu kadar güçlü değildi. Ama Bradley Cooper son üç yılda üst üste üç kere oyunculuk kategorilerinde aday gösterildi. Öyle ahım şahım bir yetenek olmayan Cooper için büyük başarı. Onun dışında beklenenin dışında bir şey yok. Sıkıcı bir kategori. Eddie Redmayne almasın da kim alırsa alsın.

Kim Alır: Michael Keaton

En İyi Kadın Oyuncu

Marion Cotillard, “Two Days, One Night”

Felicity Jones, “The Theory of Everything”

Julianne Moore, “Still Alice”

Rosamund Pike, “Gone Girl”

Reese Witherspoon, “Wild”

Marion Cotillard’ın Dardenne kardeşlerin müthiş filmindeki şahane performansıyla aday olması sürpriz oldu. Onun almasını isterdim ama alacağını zannetmiyorum. Aynı şekilde Rosamund Pike da bu yıl süper iş çıkarttı. Ama maalesef film o kadar insanların hoşuna gidecek bir yapım değil. Yani izleyenler sevdi tabii ama hikayesinden ötürü damakta öyle hoş bir tat bırakmıyor ne de olsa.

Kim Alır: Julianne Moore

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu:

Robert Duvall, “The Judge”

Ethan Hawke, “Boyhood”

Edward Norton, “Birdman”

Mark Ruffalo, “Foxcatcher”

J.K. Simmons, “Whiplash”

Robert Duvall’in tüm zamanların en iyi oyuncularından biri olmasından dolayı, Robert Duvall’in Tom Hagen olmasından dolayı, aday gösterilmesi beni çok memnun etti. Ama film rezalet, orası ayrı.  Aynı şekilde listedeki diğerleri de sevdiğim oyuncular ve hepsi de rollerinin hakkını verdi. Ama bu ödülü kimin alacağı şimdiden belli.

Kim Alır: J.K. Simmons

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Patricia Arquette, “Boyhood”

Laura Dern, “Wild”

Keira Knightley, “The Imitation Game”

Emma Stone, “Birdman”

Meryl Streep, “Into the Woods”

Biliyorsunuz Meryl Streep’i Oscar’a aday göstermezlerse polis yakalıyor. Kadını “Çılgın Dershane 7”de oynatın, onda bile aday olur. Laura Dern’ün adaylığı nispeten sürpriz oldu ama kendisini severiz. Babasını da severiz. Emma Stone şahsen “olmazsa olur” kategorimde başı çekiyor. Zaten ödülü de alamayacak, onun için sorun yok.

Kim Alır: Patricia Arquette

Hazırlayan: ALİ ARIKAN

Yazının devamı için:

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play

 

Tags