Seni Kıskanarak An’ı Kaybettim

Çarşamba, 3 Eylül 2014 13:48

Herkesi kucaklayarak istemek, hedeflemek gerekir. Sadece kendini kucaklayarak, her şeyin sahibi kendin olmak istediğin anda bencilleşmeye başlarız. Unutma ki senin istediklerini aynı anda, aynı zaman diliminde dünyanın her yerinde yüzlerce insan da istiyor. Sen ise kendini onlardan ayırıp kendine özel istiyorsun, kendi başıma olayım diyorsun. Bazıları bencillikleri ile istediği birçok şeye ulaşıyor ama kendi başıma olayım niyetleri onları yolun sonunda yalnızlaştırıyor. Çünkü böyle istediler. Çok insan var malı mülkü çok ama yalnız.

Bencil insanlar aynı zamanda kıskançtırlar. Bir insanın sahip olduklarını kıskandığınızda neden bende yok diye hırslandığınızda neler oluyor bir bilseniz?

Bu kıskançlık duygusuyla baş edemediğimizde artık kontrol elden gitmiştir. Çünkü biz artık ilahi gücün başkalarına verdiklerinden rahatsız olmaya başlamışızdır. Bir nevi ilahi güce karşı gelmişizdir. Kıskanmak, hastalıklı kıskanmak; neden ona verdin bana vermedin demektir. İnsanlığın öğrenmesi gereken herkesin sahip olduğuna sevinmektir. Çünkü başkalarının başarılarından memnun olmak aynı zamanda onlara da yakın olmaktır. Yeryüzündekilere verilen, hediye edilen her şeyi kabul ediyorum demektir.

Kıskançlık aynı zamanda yarışmaktır. Kıskandıklarınızla yarışır ama hep ikinci oluruz. Kimse başkalarıyla yarışından birinci olamaz. Çünkü kıskançlık öyle bir duygudur ki kişinin kendisinin eksik olduğunu hissettirir. Hiçbir zaman size tamlık hissi vermez. Bu hissi yaşayamadığınız için hep arkada olursunuz.

Yarışı kendinle kendi geçmişinle yapabilmen en doğrusudur. Çünkü insan kendiyle yarışınca sadece kendi gelişimini takip eder. Kendi sonuçlarını değerlendirir. Daha sakin daha huzurlu ve daha emindir. Bu yüzden evrenin hızına ayak uydurur ve anda kalmaya başlar. Bir yerde ara verip dinlendiği zaman aklı başka yerlerde kalmaz. Ama hırslı ve kıskanç insanlar, gerçek dinlenmeye bile dayanamazlar. Tatil günlerinde bile her şeyi kaybettiklerini zannedip, paniklerler. Bu panik onları hızlandırır ve acele ettirir. Duyguları negatif olduğu için kelimeleri olumsuzlaşır, etrafındakileri kırmaya ve üzmeye başlarlar. Egoları hep ‘sen haklısın’ dediği için duygusal körlüğe girerler. Çünkü zirvede tek olmak için kör olmak gerekir diye düşünürler. Kör oldukça başkalarının acıları, ihtiyaçları, üzüntüleri fark edilmez. Annesini, eşini, çalışanlarını, iş arkadaşlarını, sevenlerini, dostlarını kırmaya başlarlar. Kimse diğerinden özel olamaz. Herkes kendi iç dünyasında özeldir. Kendini diğerlerinden özel ve farklı görenler tuzağa düşmüşlerdir. İnsanın kıyameti egodur. Ben ondan zekiyim, o benden farklı, benim çocuğum en güzeli, bizim şirketimiz zirvede tek, en pahalı ve değerli eşyalar benim vb. bencil ve egoist cümleler insanları eşyalara boğar ama insansız yaşatır. Belki de yaşamsal amaçlarımızın gözden geçirilmesi gerekir. Hangi duyguların üzerine hangi niyetleri yerleştireceğiz? Ve bu niyetleri hangi eylemlerle başlatacağız? Bunları kendimize sormalıyız.

Hepimizin başarılarını sevdiğimiz, beğendiğimiz, örnek aldığımız birileri vardır, olmalı da. Aslında hepimizde kıskançlık vardır. Yeterli kıskançlık yani kontrol edebildiğimiz duygu kendi gelişimimize hizmet eder. Ama abarttığımızda bu durum artık hem bize ruhen ve bedenen zarar verir. Kıskandığımız kişilere de negatif iletişim olarak gider. Çünkü onun mutsuz olmasını dilemeye başlıyoruz. Bunu bilinçle söylemesek de bilinç dışımızda bu şekilde oluşuyor.

Duygularımızı tanımak onları fark etmek ve nasıl kullandığımızı bilmemiz gerekir. Şimdi bu kıskançlıktan kurtulmak, anın tadını çıkarmak, başkalarıyla bütünleşmek ve samimiyet kazanmak için neler yapabiliriz onlara bakalım.

İlk önce kimlerin hangi özelliklerini ve sahip oldukları neleri kıskandım, kıskanıyorum? Bunları bir yere not edin. Daha sonra her biri için onları taktir edelim. Yani ‘x Bey’in sahip olduğu x için onu taktir ediyorum’ diyelim.

Hazırlayan: Aşkım Kapışmak

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play