Şemsiye Devriminin Bilinmeyenleri

Salı, 7 Ekim 2014 11:53

Hong Kong’da 22 Eylül’de başlayan ‘Occupy Central’ yani ‘Merkezi İşgal Et’ hareketinin kendine özgü birçok farklı dinamiğini sizin için beş soruda derledik.

1) Hong Konglular Neden Sokakta? Ne Talep Ediyorlar?

1997 yılında Hong Kong, İngiltere ile Çin arasında yapılan anlaşma sonucu Çin ile birleşti. Bu durum için kullanılan slogan: ‘Bir ülke iki sistem’di. Şehrin başkanı, şu anda 1200 üyeli seçim komitesi tarafından seçiliyor; fakat temsilcilerin çoğu Pekin yanlısı olarak görülüyor. Oysa Çin’in uzun dönemli vaadlerinden biri Hong Kong’un kendi liderini kendi seçebilmesiydi. Ağustos ayında, 2017′de yapılacak seçimlerde adayların yine Pekin tarafından seçileceğinin sinyalleri verilince Hong Konglular bu duruma tepki göstermenin yollarını aramaya başladı.

hongkong82) Nasıl Örgütlendiler?

Occupy Wall Street hareketinden esinlenerek Occupy Central (Merkezi İşgal Et) adı verilen hareketin ilk adımları Hukuk profesörü Benny Tai’nin bir makalesinde atıldı. Tai insanları şehrin iş ve finans merkezinde düzenlenecek bir sivil itaatsizlik eylemine çağırdı. Daha sonra hareketin tarihi ve biçimini belirlemek için halka açık forumlar ve katılımın 780 bine ulaştığı bir referandum yapılarak hareketin temelleri sağlamlaştırıldı.

hongkong23) Occupy Central İle Gezi Parkı Eylemlerinin Ortak Bir Noktası Var Mı?

Göz yaşartıcı gaz, yetkililerin açıklamalarında kullandıkları ifadeler, öğrenci protestocuların çokluğu sebebiyle yapılan ders boykotları… Bunlar hep Gezi’yle benzerlikler; ama asıl bariz benzerlik şu; Protestocular yaratıcılıkları ve mizahla, hareket bittikten sonra da kalıcı olacak semboller yaratıyorlar.

Hong Kong Students Begin Pro Democracy Strike4) Neden Şemsiye Devrimi Olarak Adlandırılıyor?

Protestoların fotoğraflarına bakıldığında göze çarpan ilk şey rengarenk kişiye özel şemsiyeler… Şemsiyeyi biber gazının etkisini hafifletmek için kullanıyorlar. Gezi parkı protestocularının aklına neden şemsiye ile korunmak gelmedi diye sorarsanız diye şu bilgiyi eklemekte fayda var: Hong Kong’un en fazla yağış aldığı ay Eylül ayı. Ayrıca şemsiyeler polis coplarına da kalkan görevi görüyor.

HONG KONG-CHINA-POLITICS-DEMOCRACY5) Protestoculara Medya Sansürü Uygulanıyor Mu?

Gösterilerin yoğunlaştığı 28 Eylül’den itibaren, Instagram’a erişim yasaklandı. İnsanlar internetten yaptıkları aramalarda protestoyla ilgili bazı kaynaklara ulaşamaz oldular. Fakat sosyal medyadaki yasaklar protestocuları durdurmuyor, yeni yollar buluyorlar. Son zamanlarda kullanımı en çok artan uygulama 10 bin kadar kişinin anlık mesajlaşmasını sağlayan Firechat. Protestolar, Hong Kong’un finans ve iş merkezinde gerçekleştiği için internette yapılan kısıtlamalar önemli bazı gündelik rutinleri aksatıyor. Göstericilerin ve devlet büyüklerinin demeçlerinden iki tarafın da ısrarcı olduğu görülüyor. Herkesin dileği kimseye bir zarar gelmeden orta yolun bulunabilmesi.

TÜRKİYE’NİN EN ÇOK OKUNAN TABLET DERGİSİNİ ÜCRETSİZ OLARAK

iPAD’İNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 available-on-the-app-store

ANDROİD TABANLI TABLETİNİZE İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Get-it-on-Google-Play