Selçuk Yula futbolun çamurlu sahada oynanan halidir

Pazar, 11 Ağustos 2013 10:29

selcukyula_1Fenerbahçe Selçuk’la anlaştı…

Sinemalarda film arasında maç gösterilen günleri kim hatırlar? Ben hatırlamam mesela. Ama hep babamdan o günleri dinledim. Bildiğin film arası evet. Yapı Kredi gururla sunar. Taraftar, o haftaki maçtan kısa bir bölümü izler. Zaman ilerler, teknoloji gelişir. Akşam kısa maç özetlerinde izlenir çubuklular. Ankaralıyız. Babam izin gününde geceden İstanbul’a gider. Fenerin maçını izler. Sonra taraftar otobüsüyle dönüp direk işe gider. Ertesi akşam gelir eve. Köfte ekmek senin olsun, bana çubukluyu anlat. Doksan dakika anlatır, pozisyonlarıyla tek tek. Biraz durarak konuşur benim babam. Sanki o anı yeniden yaşayıp devam eder. Müjdat Şenola verir, O Küçük Hüseyin’e, babam dalar bir süre… Selçuk kopar sağ kanattan içeri doğru, babam plase yapar kanepenin ayağına doğru. Kadıköy’den gol haberi var.

Zaman gelişir teknoloji ilerler, çocuklar büyür. Adım adım sayarak taştan kaleler kurulmaz artık, tüp kamyonu kalenin arasından geçmez. Statlar büyür. Ünlüler gelir Türkiye’ye, nice ünlüler. Babalarından maç öyküleri dinleyen, radyo başına çay servisi yapan çocuklar baba olur. Tezahüratlar değişir, triko çubuklular clima cool kumaşlardan yapılır. Kollarına sırtlarına bile reklam gelir. Futbolcular değişir, sembol bulmak zorlaşır.

Her giden taştan kaleli günlerin ağaçlarından bir yaprak daha düşürür. Çocukluğunda asfalt üzerinde plastik topun peşinden Selçuk Selçuk diye koştururanlar sabah alır haberi. Son dakika! Çocukluğunuzun bir kısmı daha öldü. Yalnız bu kez bir fazlası. Çocukluğunuzun efsanesi, koca adam günlerinizin abisini kaybettiniz. Radyo başında adını duyduğunuzda titrediğiniz, ama büyüyünce hasbihal etme fırsatı bulduğunuz abiniz.

Selçuk Yula futbolun çamurlu sahada oynanan halidir. Taraftarın Dereağzı’nda antrenman çıkışında bir sigara paketinin arkasına, nüfus cüzdanına, bulamazsa atletine tükenmez kalemle imza aldığı günlerin bayrağıdır. Yarıya yarıya tribünlerin, karşılıklı beste zeka yarışlarının, minderli kale arkası müdavimlerinin, külahta çekirdeklerin, müsaitseniz annemler akşam size gelecek teyze, güzelliklerinin.

Futbol hep güzeldir aslen. Taraftarın gözünde de hep sokak oyunudur. Vip tribün girişlerine, ultra lüks loca konforlarına rağmen kora kor mücadele gerektirir. Siz ne kadar konforlu oturursanız oturun topçu hep koşmak zorundadır, omuz atmak, çift dalmak, geri koşmak zorunda. Sert çocukların oyunudur futbol, gerçektir. Kendi kuralları vardır, raconu vardır, kendi dili vardır. Herkes teknik direktördür, bilmem kaç milyon euroluk adamın kaçırdığını herkes atabilir.

Kendi kuralları vardır futbolun, değişmez. Ruhu yiter ama usul usul. Yeşilçam gibi işte. Oyuncular yetişir her gün. Ama bir Hulusi Kentmen daha gelmez. Çok futbolcular oynar Papazın Çayırı’nda. Ama BİR Selçuk Yula daha gelmez. Bir Rıdvan Dilmen bulunmaz. Gencecik çocuklara filanca sen bizim her şeyimizsin, diye bağırılır ama Kadıköy’ün herşeyi Lefter’dir, kimse unutmaz.

Teşbihte hata olmaz derler. Futbolcu aslında bir kez ölür. O da formayı çıkardığı gün. Sahadan koparılan topçu usulca kaybolur. Kimi yorumcu olur, kimi teknik direktör. Yeniden dönen olur camiaya, kimiyle sadece tatilde karşılaşılır. Başka insanlar gibidirler o an. Formasız bi şeye benzemezler. Sonra kalpleri durur bir sabah. İşte o gün yeniden giyerler formayı. Ve o an efsaneye dönüşürler. Bütün formalı anıları çıkar taraftarın yürek sandığından. İşte böyle oldu yine. Fenerbahçe Selçuk Yula ile anlaştığını cümle aleme bildirdi. Efsane yeniden giydi çubuklu formayı. Stoch o giysin diye çıkardı belki de. Şimdi yeniden Kadıköy’de, Sami Yen’de, İnönü’de kanattan akacak kıvır kıvır saçlarıyla. Bordeaux zaferi yeniden yaşanacak. Kupalar yükselecek ellerinde. Selçuk’un geri dönüşü için buluştuk bu kez. Sinemalarda film arasında Lefter’i izleyenler de oradaydı, radyo başında babasıyla ağlayıp gülenler de. Rıdvan için otel önünde sabahlayanlarla Alex heykelinin önünde akıllı telefonuyla fotoğraf çekenler yanyana durdu. Hatta radyo başında dinlenenler, bir imzası için otel önünde yatılanlar. Omuz omuza. Düşlerde olduğu gibi.

Dünya dönecek, teknoloji gelişecek. Ruhu biraz daha ölecek futbolun. Ama Selçuk Yulalar asla ölmeyecek. Lefter’li Basri’li Hüseyin’li Sedat’lı Erdoğan’lı Zeki Rıza’lı dev kadroya hoş geldin Selçuk Kaptan. Hayırlı uğurlu olsun.

ALPARSLAN AKKUŞ
Twitter/geronimoapo

App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ