‘Selam Örgütü’ne ifade çağrısı

Pazartesi, 5 Mayıs 2014 15:24

7 bin kişinin dinlenildiği haberleriyle kamuoyunun duyduğu ‘Selam örgütü soruşturması’ yeni savcı tarafından sil baştan ele alındı.

Al-Jazeera Türk’ten Selahattin Günday’ın haberine göre; dosyada yer alan şüpheliler ifadeye çağrılmaya başlandı. İfadeye çağrılanlar arasında İHH Başkanı Bülent Yıldırım ve gazeteciler İbrahim Karagül ile Hakan Albayrak da var.

‘Tevhid-i Selam’ örgütüne karşı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 2011 yılında başlatılan ‘Selam örgütü soruşturması’, Yeni Şafak ve Star gazetelerinin manşetlerinde ‘7 bin kişi dinlenildi’ şeklindeki haberlerin ardından kamuoyu tarafından öğrenildi.
Soruşturma uzun süre Terörle Mücadale Kanunu (TMK) 10. madde ile yetkili Savcı Adem Özcan tarafından yürütüldü. Soruşturma ile ilgili haberlerin ardından Özcan, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. TMK Savcılığı’nın kaldırılmasının ardından soruşturma dosyası ‘terör ve örgütlü suçlar soruşturma bürosuna’ verildi.

BAZI İSİMLERE TAKİPSİZLİK

Dosya, 25 Aralık’taki yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına sonradan görevlendirilen savcılardan biri olan Savcı İrfan Fidan’a verildi. Soruşturma dosyasına 2014 yılına ait yeni bir dosya numarası verildi. Savcı Fidan binlerce sayfadan oluşan soruşturma dosyasını uzun süre inceledi.

Üç senedir yürütülen soruşturma dosyası üzerinde incelemesini tamamlayan Savcı Fidan, aralarında gazetecilerin de bulunduğu bazı isimler hakkında takipsizlik kararı verdi. Takipsizlik verilen isimler henüz kamuoyuna açıklanmadı.

Haberin devamını okumak için tıklayınız