İlker Kuruöz: “Önemli olan 5G ile müşterilerimiz için nasıl değer yaratacağımız…”

Salı, 23 Şubat 2016 13:40

Bu yıl İspanya’nın Barselona kentinde 11.si düzenlenen Dünya Mobil Kongresi, teknoloji dünyasının yakından takip ettiği 5G konferansıyla başladı. Telekom dünyasının yoğun ilgi gösterdiği konferansa, Turkcell CTO’su İlker Kuruöz, Qualcomm Inc. CTO’su Matt Grob, Walter Weigel (Huawei), Bruno Jacobfeuerborn (Deutsche Telekom), Alex Jinsung Choi (SK telecom) katıldı.

Ilker Kuruoz.png_webKonferansta ağırlıklı olarak 5G teknolojisinin günlük yaşama sağladığı faydalar ile bireysel güvenlik konularına değinilirken, Turkcell CTO’su İlker Kuruöz yaptığı açıklamada, geliştirilen yeni nesil teknolojiler ile 5G’nin birbirinden ayrı düşünülmemesi gerektiği ve bu teknolojilerin her birinin ayrı ayrı kontrol edilmesinden ziyade, hepsinin tek bir akıllı telefona bağlanarak kullanılmasının tüketiciler için daha kolay bir deneyim olacağını belirtti.

Tüm katılımcılar tarafından güvenlik konularının da sık sık gündeme geldiği toplantıda, ortak fikir mobil güvenliğin sağlanabilmesi için ne tür çalışmalar yapılmalı oldu. Bunun üzerine, artık tüketicilerin evde, uçakta, arabada bu tür bağlantılı servisleri kullanmayı sevdiğini ancak çok daha yüksek seviyede güvenlik ve gizlilik talep ettikleri belirtildi.

Konferansa katılan katılımcılar büyük telekom operatörleri ve sağlayıcıları olunca, 5G servisi  fiyatlarının nasıl belirleneceği ve bunun tüketiciler tarafından ödenebilir fiyatlara nasıl düşürülebileceğine dair fikirler de tartışıldı.

Güney Kore Telekom CTO’su Alex Jinsung yaptığı sunumunda, 5G ile birlikte servisler arasında daha hızlı data aktarımının sağlanması yönünde gelişmelerin hızla yaşandığını, artık dünyanın farklı yerlerindeki insanların bir arada çalışırken birbirlerinden uzak hissetmeyeceklerini belirtti.

Deutche Telekom CTO’su Bruno Jacobfeuerborn’un sunumunda ise öne çıkan konu, bugünlerde akıllı telefonun en önemli özelliğinin bağlantı sayesinde aynı anda birden fazla yerde olma olduğunu söyledi ve Janice H.Reinold’un bir sözüne atıf yaparak” bugünün modern dünyasında uyurken bile bağlantı halindesiniz” dedi.

Feuerborn ise akıllı telefon kullanıcılarının artık telekom şirketlerinden daha düşük fiyata daha hızlı data transferi talep ettiğini belirtti. Bunun üzerine Mark Grob ise “kullanıcılara 1000 kat daha fazla bit verebiliriz ancak 1000 kat daha fazla ücret talep edemeyiz” cümlesiyle noktaladı.