“Şehrin gürültüsünden uzak, üstü kapanmayan stat: TT Arena”

Cumartesi, 14 Aralık 2013 11:37

Dipnot Tablet spor yazarı Erdi Aydemir, Galatasaray’ın Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena sorunsalını derinlemesine irdeledi:

Benim gibi 1986-87 sonrası doğumlular, gündüz oynanan büyük maçlara pek şahitlik etmemiştir. Çünkü aklımızın ermesinden sonra izlediğimiz tek bir gündüz derbisi vardır. O da Olimpiyat Stadı’nın şartları nedeniyle gündüze alınan Galatasaray-Fenerbahçe (2003-04 sezonu) karşılaşması, izlediğimiz tek güneşli derbiydi.

Bu nedenle Galatasaray-Juventus maçı, bizim jenerasyon için fazlasıyla farklı ve güzeldi. Çünkü koskoca bir Şampiyonlar Ligi maçı, gündüz gözüyle oynanmıştı.

Fakat olayın bu tarafına bakıp Galatasaray yönetiminin ve sahaya nezaret edenlerin hatalarını görmezden gelmemek gerek.

Muşamba Düşünülemez miydi?

Tüm hava şartlarından etkilenmeyen Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı’yla TT Arena’nın arasında yaklaşık 30 kilometrelik bir mesafe var. Ama zemin koruması ve stat bakımı düşünüldüğünde arada neredeyse 30 yıl var.

Fenerbahçe yönetimi, bu tip hava şartlarında daha çok zeminin üstünü muşambayla kapatıp sahayı o şekilde temizleme yolunu seçiyor. Evet bir gün önceki maç başladığında saha yemyeşildi fakat gün boyu yağan karın yarattığı bir buzlanma ve soğutma vardı.

Sedat Doğan’ın dediği gibi saha altı ısıtması 21 derecede olsa bile çimin üzerinde zaten bir soğukluk yükü vardı. Oyuncuların ısınmaya çıkacakları ana kadar saha zemini muşambayla kapatılsaydı yüksek ihtimalle o yağan kara rağmen bir buzlanma olmayacak, kar tutsa bile temizlik çok daha kolay olacaktı.

Üstüne üstlük bu tecrübeden sonra, bir gün sonraki maç öncesinde de bu tip bir tedbir alınmadı. Çim, yine karar maruz bırakıldı. Haliyle o patates tarlası görünümü de ortaya çıktı. Üstelik Galatasaray stat yönetimi, bu durumu büyük bir çakallıkla takımlarının lehine çevirdi. Çünkü Galatasaray’ın 14, Juventus’un 45 dakika boyunca hücum edeceği, taraf diğer tarafa göre kahverengiydi. Twitter’da söylendiği gibi Galatasaray’ın ikinci yarıda hücum ettiği kalenin önü de tatil köyü gibi kalmıştı.

Erdi Aydemir’in yazısının devamı Dipnot tablet dergide.

iPad’inize ücretsiz indirmek için: App. Store’dan iPad ve iPhone’nunuza indirmek için TIKLAYINIZ

Android tabanlı tabletinize ücretsiz indirmek için:  https://play.google.com/store/apps/details?id=air.com.dipnot.dergi&hl=tr